Reklama

Będą strefy do zwracania hulajnóg elektrycznych w Katowicach

Redakcja
Użytkownicy elektrycznych hulajnóg będą musieli je odstawiać we wskazanych miejscach. Katowice poprosiły firmy zajmujące się wypożyczaniem hulajnóg o to, żeby powstały zasady dotyczące parkowania. W mieście mają powstać przeznaczone do tego strefy.

Szykują się zmiany dla użytkowników hulajnóg elektrycznych w Katowicach. W mieście działają ocenie 4 firmy wypożyczające taki sprzęt – Blinkee, Hulaj, Hive i Logo. Pod koniec stycznia na zaproszenie urzędników odpowiedzieli ich przedstawiciele. Rozmowy odbyły się w wąskim gronie, a o wnioskach opowiedzieli radnym policjanci z katowickiej komendy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kradli hulajnogi elektryczne w Katowicach. Dwóch nastolatków zatrzymanych

Główny problem, który został poruszony to porzucanie sprzętu byle gdzie. – Różne były próby walki z tym pozostawianiem w miejscach niedozwolonych. Głównym powodem, dlaczego nie mogliśmy wyciągać konsekwencji nawet w stosunku do osoby, która dopuściła się jakiegoś przewinienia było to, że nie wiedzieliśmy, czy to ta osoba zrobiła – mówi podinsp. Tomasz Ciepał, naczelnik wydziału prewencji KMP Katowice. Dlatego policjanci praktycznie nie mogli reagować na zgłoszenia mieszkańców. Nawet jeśli ktoś zgłosił hulajnogę, która na przykład zastawiła chodnik i utrudniała przejście, to nie da się wskazać sprawcy. Jak tłumaczy szef prewencji, hulajnogi są lekkie i przenośne, więc mogą łatwo zostać przestawione przez osobę trzecią. Stąd pomysł stworzenia stref, gdzie sprzęt można by było odkładać bez szkody dla innych osób.

PRZECZYTAJ TEŻ: W Katowicach ktoś wrzucił hulajnogi elektryczne do kontenera na odpady

Miasto poprosiło firmy, aby te stworzyły takie rozwiązanie. – To będzie działało poprzez aplikację. Osoba będzie zwolniona z opłat w momencie pozostawienia w odpowiednim miejscu – mówi podinsp. Ciepał. W innym przypadku opłata za wypożyczenie sprzętu nadal byłaby naliczana. Wirtualne strefy mają zapewnić większy porządek w przestrzeni miasta. Jednak to może nie rozwiązać problemu. Aplikacje służące do wypożyczania elektrycznych hulajnóg w Katowicach działają na postawie GPS. Dlatego nie zawsze są precyzyjne przy określaniu położenia sprzętu. Poza tym stref musiałoby być bardzo dużo, a cała idea takiej formy przemieszczania się polega również na przywileju pozostawiania hulajnóg w dowolnym miejscu.

Niemniej jednak wszystkie 4 firmy zadeklarowały urzędnikom, że wdrożą to rozwiązanie. Do tematu zmian w zasadach dla użytkowników hulajnóg jeszcze powrócimy. 


Tagi:

Komentarze

  1. Podravka 8 lutego, 2020 at 4:45 am - Reply

    No I przez buractwo zamiast zostawiac hulejnogi gdziekolwiek byle kulturalnie to bedziemy odstawiac na wyznaczonych miejsach czyli polowa wygody odpada przez wuli…

Dodaj komentarz

*
*