Reklama

Bazylika w Panewnikach podświetlona

Grzegorz Żądło
Wieczorem w święto Trzech Króli bazylika ojców Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach została podświetlona. To efekt współpracy z firmą Tauron Dystrybucja, która zafundowała iluminację. Na jej inaugurację przyszły setki mieszkańców Katowic i całej aglomeracji.

Bazylika w Panewnikach to kolejnych obiekt, który w ostatnich latach zyskał oświetlenie dzięki współpracy z Tauronem. Wcześniej ozdobne iluminacji rozbłysły w kościele w Nakle Śląskim, Urzędzie Miasta w Tarnowskich Górach i Urzędzie Gminy w Tworogu.

Podczas dzisiejszej uroczystości, ojciec Alan Rusek, proboszcz parafii św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP, przypomniał, że Franciszkanie przyjechali do Panewnik w 1902 roku. W 1906 rozpoczęła się budowa bazyliki, która była gotowa po niespełna trzech latach. Jednak dopiero teraz jej architektoniczne walory będzie można podziwiać również w nocy.

Bazylikę oświetla 90 reflektorów, z których 69 ma energooszczędne oprawy LED. Szczególnie dobrze oświetlona jest figura św. Franciszka, którego postać góruje nad głównym dachem.

Kościół został oświetlony z każdej strony, ale w nocy iluminowany będzie jedynie jego fronton.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*