Reklama

Baseball – zasady gry  

Zasady gry w baseball są bardzo niezrozumiałe dla wszystkich ludzi na całym świecie, którzy w niego nie grają lub nie znajdują się w Ameryce Północnej i Południowej. Reszta świata tak naprawdę nie wie, o co w nim chodzi. Niektórzy myślą, że jest to krykiet albo palant, a jest to po prostu baseball. W tym artykule postaramy się wytłumaczyć zasady gry w baseball, a także sprawdzimy, ile wynosi w grze baseball czas gry oraz jak wygląda piłka do baseballa.

Przedmioty potrzebne do gry w baseball

Aby grać w baseball potrzebne nam będzie parę niezbędnych rekwizytów. Jednym z nich jest skórzana piłka do baseballa z charakterystycznym szyciem. Jest ono przydatne dla miotaczy, którzy podkręcają piłkę podczas jej rzucania. Zasady gry w baseball przede wszystkim uwzględniają również pałkę. Są dwa rodzaje pałek, a mianowicie aluminiowe i drewniane. Wszyscy profesjonalni baseballiści w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Południowej Ameryce i Japonii używają pałek drewnianych. Kolejną niezbędną rzeczą do gry w baseball jest rękawica. W baseballu rękawice różnią się kształtem, rodzajem i wielkością w zależności od wykonywanej pozycji przez danego zawodnika na boisku do baseballu. Bardzo ważny jest również hełm, który wzmocniony miękką wykładziną osłania ucho i chroni głowę gracza przed uderzeniem piłki, która często przemieszcza się z dużą prędkością, dochodzącą nawet do 150 km/h.

Boisko do baseballa

Obszar gry w baseball zbudowany jest w kształcie trójkąta, któremu brak jednego boku. W baseballu mamy dwie linie boczne. Jest to linia boczna lewa (autowa) i linia boczna prawa (autowa). Obydwie te linie zbiegają się przy home plate, czyli tzw. bazie domowej. Wewnętrzna część boiska nosi nazwę „infield” i jest to kwadrat o boku wynoszącym 27,43 m. Na każdym rogu tego kwadratu znajdują się bazy, które po kolei są zdobywanie przez zawodników. Za polem wewnętrznym znajduje się „outfield”, czyli obszar trawiasty rozciągający się na długości około 60 metrów.

Zasady gry w baseball są skomplikowane dla nowych osób, które nigdy nie miały styczności z tym sportem. Podstawowe informacje m.in. na temat czasu gry baseballowej oraz znaczeniu piłki do baseballa pozwalają na dalsze odkrywanie tej dyscypliny sportu. W baseball gra się głównie w Ameryce Północnej i Południowej, jednak praktycznie wszyscy legalni bukmacherzy mają ofertę zakładów na najpopularniejsze ligi baseballowe. W związku z tym nie ma obawy, że gracze z Polski nie będą mieć możliwości typowania tej nietypowej dyscypliny. Podczas tworzenia kuponów z pewnością przydadzą się aplikacje bukmacherskie android, które umożliwiają typerom analizowanie i obstawianie w dowolnym czasie i miejscu. Wystarczy tylko dostęp do Internetu, urządzenie mobilne i konto w konkretnym serwisie online.

Baseball czas gry oraz liczba zawodników

Każdy mecz baseballa przewiduje udział dwóch drużyn. Do gry potrzebnych jest dziewięciu graczy w zespole plus rezerwowi. Wśród osób przebywających na boisku wyróżniamy:

· Miotacza (pitcher) – jeden z najważniejszych graczy na boisku, który w dużej mierze jest odpowiedzialny za przebieg spotkania. Miotacz stoi na specjalnie ułożonym kopcu i rzuca piłki w stronę łapacza. Podczas rzutu wykorzystuje różne techniki, które mają za zadanie utrudnić wybicie piłki przez pałkarza. Każda technika różni się od siebie szybkością, rotacją i trajektorią lotu piłki do baseballa. Drugą rolą miotacza jest również łapanie odbijanych przez pałkarzy piłek,

· Łapacza (catcher) – zawodnik współpracujący z miotaczem. Przez cały mecz pozostaje w bazie domowej i przechwytuje piłki rzucane przez pitchera. Robi to w przykucniętej pozycji, nosząc w odróżnieniu od pozostałych graczy maskę ochronną i odzież amortyzującą uderzenia od klatki piersiowej,

· Pałkarza (batter) – osoba, która wybija piłki rzucane przez miotacza. Po odbiciu jego zadaniem jest, jak najszybsze dostanie się do pierwszej bazy, a następie do pozostałych aż do bazy domowej,

· Graczy wewnątrzpolowych – zawodnicy, którzy starają się wyłapywać piłki do baseballa odbijane przez pałkarzy w obszarze „infield”. Wśród nich znajduje się pierwszo-bazowy, drugo-bazowy, trzecio-bazowy i pomiędzy-bazowy,

· Zawodników zapolowych – trzy osoby grające na polu zewnętrznym (trawiastym). Ich zadanie polega na wyłapywaniu bardzo długich odbić tak, aby nie dotknęły murawy boiska do baseballa.

Gra baseball czas gry ma opisany w ścisłych zasadach. Mecz toczy się w dziewięciu inningach, czyli dziewięciu mini ćwiartkach. Drużyna przyjezdna zawsze zaczyna starcie w roli atakującej, a na tablicy wyników widnieje w części górnej. Następnie atakują gospodarze, a goście się bronią. Drużyna przyjezdna, jak i lokalna ma więc dziewięć szans na wygranie meczu. W przypadku remisu po 9 zmianach następuje dogrywka. Średni czas meczu baseballa wynosi od 2 do nawet 5 godzin.

Zasady gry w baseball

Celem gry jest oczywiście zdobywanie punktów w poszczególnych zmianach (inningach). Rundy podzielone są na dwie połowy w celu umożliwienia drużynom wcielenia się w rolę atakujących i broniących. Według zasady gry w baseball drużyna ofensywna skupia się wyłącznie na zdobywaniu punktów, a drużyna defensywna na autach, czyli zapobieganiu punktowaniu. Głównym motywem przewodnim baseballa jest zdobywanie baz. Za każdym razem, gdy zawodnik dotknie jakąkolwiek częścią ciała bazy domowej, przyznawany jest jeden punkt dla drużyny. Zaliczenie konkretnej bazy, a jest ich cztery, następuje w momencie, gdy pałkarz (batter) skutecznie odbije piłkę, dobiegnie do bazy i dotknie jej dowolną częścią swojego ciała. Warto zaznaczyć, że musi to zrobić, zanim rywal zdoła wyłapać piłkę lub dotknąć pałkarza rękawicą z piłką.

W związku z tym zasady gry w baseball promują graczy, którzy są nastawieni na mocne wybicia w kierunku trybun. Jeśli piłka do baseballa opuści teren boiska pomiędzy dwoma wysokimi słupkami lub dotknie ich bezpośrednio, jest to równoznaczne ze zdobyciem wszystkich baz jednocześnie. W przypadku, gdy tak potężne wybicie (home run) miało miejsce w momencie pozostania kilku zawodników na bazach, są przyznawane dodatkowe punkty. Maksymalnie można zdobyć 4 punkty jednym wybiciem poza obszar boiska i jest to nazywane Grand Slamem.

Pałkarz może popełnić błędy polegające na nieodbiciu lub zignorowaniu piłki do baseballa. Trzy takie pomyłki skutkują strikeoutem, czyli wyautowaniem gracza. W takim przypadku na jego miejsce przychodzi następny zawodnik w kolejności. Z kolei zasady gry w baseball przewidują darmowe zdobycie bazy, jeśli miotacz popełni cztery błędy podczas rzutu. Uderzenie pałkarza piłką jest automatycznie interpretowane przez sędziego jako zagranie niedozwolone. Zawodnik uderzający ma wówczas prawo przejścia na bazę bez konieczności wybijania piłki do baseballa. Ciekawostką jest fakt, że każdą bazę można w określonych warunkach ukraść. Może to zrobić zawodnik, który zdobył dowolną bazę, lecz w momencie, gdy kolejna pozostaje pusta.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*