Reklama

Azbest zniknie ze „Ślizgowca”. Budynek zmieni też kolor

Łukasz Kądziołka
Charakterystyczny budynek w ścisłym centrum Katowic zostanie przemalowany. Jednak przede wszystkim znikną z niego azbestowe płyty. Chociaż kolor „Ślizgowca” został już dawno uzgodniony, to podobno nie wszystkim się podoba.

Budynek mieszkalny przy al. Korfantego 8 o jedna z najwyższych budowli w centrum Katowic. „Ślizgowiec” powstał w 1969 roku, ma 60 metrów wysokości, a na 18. piętrach znajduje się 239 mieszkań. Termomodernizacja budynku rozpoczęła się w październiku. Obecnie trwają prace na dwóch ścianach – północnej i południowej, które powinny zostać zakończone jeszcze w tym roku. Ściany budynku do tej pory pokryte były azbestowymi płytami. Teraz zastąpi je styropian. Kiedy budynek zostanie ocieplony, przyjdzie czas na malowanie. Niektórym z lokatorów nie podobają się wybrane kolory.

 

Jak tłumaczy architekt Elżbieta Stankiewicz, autorka projektu termomodernizacji „Ślizgowca”, starała się wkomponować budynek w istniejącą zabudowę. Ponadto projekt był konsultowany z miastem, a dokładniej z miejskim plastykiem. Budynek zostanie pomalowany na dwa: kolory popielaty i grafitowy. Więcej ma być tego pierwszego. – Ten popielaty będzie podobny do koloru Superjednostki – mówi Leszek Matejko z firmy Gramat-Biz, która zarządza budynkiem. Przekonuje, że budynek będzie się wyróżniał na tle otaczających obiektów, a rysunki nie oddają ostatecznego koloru. Jednak nie wszystkim nowe barwy przypadły do gustu. Kilku osobom nie podoba się to, że ściany balkonów będą aż tak ciemne. Prace już trwają, ale niewykluczone, że odbędzie się spotkanie mieszkańców w tej sprawie. W bloku przy al. Korfantego 8 działa wspólnota mieszkaniowa. To jej członkowie dołożyli się do termomodernizacji, ale większą część kosztów pokryje dofinansowanie unijne. Termomodernizacja wraz z wymianą okien klatki schodowej będzie kosztowała nieco ponad 2,2 mln zł, w tym 1,7 mln to dofinansowanie. Prace na „Ślizgowcu” mają potrwać mniej więcej do czerwca 2018 roku. W zimie prawdopodobnie zostaną przerwane.


Tagi:

Komentarze

 1. Iza 10 listopada, 2017 at 10:32 pm - Reply

  A mieszkańcy to już nic do powiedzenia nie mają tylko czynsz płacić przecież tam mieszkają ludzie od początku powstania budynku więc można też ich zapytać o zdanie druga sprawa to parking dla mieszkańców którzy nie mają swojego miejsca albo non stop blokowani są przez inne samochody i trudno wyjechać może ktoś by o ty też pomyślał

 2. Zbigniew 10 listopada, 2017 at 8:08 pm - Reply

  Ci co to wymyślili to chyba daltoniści !. Katowice stają się szare jak nigdy, smutne i odpychające.
  LUDZIE opamiętajcie się. Świat jest kolorowy. Już oś. Tysiąclecia spartolono na szaro.
  To może wszystko pomalować na czarno – jakie to piękne zawiązanie byłoby do naszego „czarnego złota”………
  Superjednostka szara, ślizgowiec szary takie szare jest właśnie życie w Katowicach. Krupa wstydź się !.

  • M 10 listopada, 2017 at 9:05 pm Reply

   A proponowałbyś jaki kolor? Jakąś brzoskwinkę albo łosoś?

  • Grzegorz Żądło 10 listopada, 2017 at 8:37 pm Reply

   Superjednostka to własność Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Ślizgowiec – wspólnoty mieszkaniowej, a os. Tysiąclecia w większości należy do Spółdzielni Mieszkaniowej „Piast”. Także ewentualne pretensje co do kolorów trzeba kierować do tych podmiotów.

   • Zbigniew 11 listopada, 2017 at 11:46 am Reply

    Zgadza się , tylko problem polega na tym że zarządzający budynkami w doborze kolorów nie mają wiele do powiedzenia – elewacja musi się wpisywać w ogólny wizerunek jaki założył magistrat; a jest on po prostu szary. A z drugiej strony jakie to dziwne że nowym logo Katowic jest różnokolorowe serduszko

 3. Marcin 10 listopada, 2017 at 1:27 pm - Reply

  Właśnie super kolory, neutralne, a nie znowu jakieś żółte czy zielone 😉 Żółte jest słońce a zielone drzewa. 😉

 4. asdsada 10 listopada, 2017 at 11:58 am - Reply

  rozumiem, że starano się wkomponować w otaczającą szarzyznę, brawo

Dodaj komentarz

*
*