Reklama

Autobusy elektryczne będą zwolnione z podatku

Ł. K.
Radni przyjęli nowe przepisy dotyczące pojazdów o masie powyżej 3,5 t. Niektóre z nich będą zwolnione z podatku od środków transportu. Chodzi o wsparcie ekologicznego transportu. Na razie w mieście jest tylko jeden taki pojazd.

Uchwała została przegłosowana na ostatniej sesji rady miasta. Jak można przeczytać w jej uzasadnieniu, zwolnienie z podatku ma być zachętą do kupowania i rejestrowania w Katowicach autobusów o napędzie elektrycznym. Miasto chce wspierać ekologiczny transport. To nie pierwszy taki pomysł. Wcześniej z opłat za parkowanie zwolniono w Katowicach samochody z napędem elektrycznym i hybrydowym.

PRZECZYTAJ: Szukaj PKM Katowice kupi 100 nowych autobusów PKM Katowice kupi 100 nowych autobusów

Zwolnienie z podatku autobusów o napędzie elektrycznym na razie nie będzie dużo kosztowało. Jednak w przyszłości może się to zmienić. W przyszłym roku w katowickim PKM-ie ma się pojawić dziesięć pojazdów elektrycznych, które będą obsługiwać pasażerów na krótkich trasach, głównie w centrum miasta. Nowe przepisy wydają się przygotowaniem do tego zakupu. Urząd nie potwierdza, że uchwała była tworzona z myślą o PKM Katowice. Jak informuje biuro prasowe, w tym roku był jeden przypadek rejestracji elektrycznego autobusu przez podmiot prywatny.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na ulice Katowic wyjechały nowe autobusy. PKM zainwestował ponad 36 mln zł

Na razie zwolnienie z podatku pojazdów o napędzie elektrycznym i masie powyżej 3,5 t sprawi, że do miejskiej kasy nie wpłynie rocznie 30 tys. zł. Uchwała wchodzi w życie od 1 stycznia 2018 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*