Reklama

Aplikacja może zastąpić plastikową kartę ŚKUP. Metropolia pyta o opinię pasażerów

Redakcja
ŚKUP będzie online. System zakupu biletów, który od samego początku jest mocno krytykowany, ma zostać ulepszony. Dlatego metropolia pyta pasażerów o to, czy plastikowa karta powinna zostać zlikwidowana.

Od jakiegoś czasu Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia pracuje nad zmianami w ŚKUP. System kupiony jeszcze za czasów KZK GOP spotyka się z głosami krytyki. Jego największym problem jest brak aktualizacji w trybie online. Oznacza to, że dane nie pojawiają się w czasie rzeczywistym, tylko konieczne jest po każdej zmianie przykładanie karty do czytnika. To znacznie spowalnia działanie ŚKUP-u. Dlatego powstaje aplikacja mobilna, która stając się wirtualną kartą, w pełni zastąpi funkcjonalność karty plastikowej. Obecnie aplikacja Mobilny ŚKUP nie umożliwia tak podstawowych działań jak na przykład doładowanie konta czy zakup biletu w taryfie odległościowej. Nowa aplikacja ma mieć dużo więcej funkcji. Jak pokazują statystyki, takiej aplikacji potrzebują podróżni. Mieszkańcy metropolii średnio w ciągu dnia kupują ok. 33 tys. biletów we wszystkich pięciu aplikacjach mobilnych, gdzie dostępne są bilety, a rocznie w ten sposób ZTM  sprzedaje bilety o wartości ponad 13 mln zł.

Nowa aplikacja ma umożliwić użytkownikom wykonywanie wszystkich operacji w jednym miejscu. Nowością będzie możliwość zakupu biletów w taryfie czasowej. Wejście i wyjście będzie rejestrowane w aplikacji oraz po szybkim zeskanowaniu kodu QR lub ręcznym wpisaniu kodu pojazdu. Poza tym pasażer będzie mógł zaplanować podróż i zwrócić bilety. Aplikacja przypomni również o zbliżającym się końcu obowiązywania biletu. Korzystając z opcji zakupu biletów jednorazowych, będzie można skorzystać z możliwości szybkiego zeskanowania QR kodu w pojeździe albo ręcznego wpisania kodu pojazdu. – Kiedy kontroler wejdzie do danego autobusu, tramwaju lub trolejbusu, będzie miał możliwość zablokowania sprzedaży biletów, również w aplikacjach, tylko w tym jednym i konkretnym pojeździe. Bez tej operacji, czyli zeskanowania indywidualnego QR kodu – gdyby wybierał z systemu tylko numer linii, zablokowałby sprzedaż we wszystkich pojazdach, które w tym samym czasie obsługują tę samą relację. A często takich pojazdów jest co najmniej kilka w trasie – mówi Adam Krakowczyk, dyrektor departamentu informatyki w GZM.

Mimo nowej aplikacji, karty plastikowe nie zostaną całkowicie zlikwidowane. GZM sonduje, ile osób będzie wolało korzystać z aplikacji niż , jak do tej pory, nosić w portfelu kartę. Na stronie metropolii można wziąć udział w ankiecie. Głosowanie trwa do 15 lutego. Więcej TUTAJ.

Uruchomienie systemu płatności online w komunikacji miejskiej planowane jest w III kwartale tego roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*