Reklama

Akademia Wychowania Fizycznego zrobiła kolejny krok w kierunku budowy osiedla na stadionie przy ul. Kościuszki

Fot. archiwum.

Grzegorz Żądło
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach przygotowuje się do zabudowania swojego stadionu przy ul. Kościuszki. Uczelnia uzyskała już tzw. decyzję środowiskową. AWF chce docelowo sprzedać grunt, na którym stoi stadion i uzyskane pieniądze przeznaczyć na budowę nowego obiektu.

O tym, że AWF planuje pozbycie się stadionu przy ul. Kościuszki, pisaliśmy kilka mieisęcy temu. Rektor uczelni, prof. Adam Zając zdradził, że AWF chce przekształcić działkę w budowlaną, żeby podnieść jej wartość. Rektorowi chodziło zapewne o to, żeby przygotować przyszłemu inwestorowi dokumenty umożliwiające budowę osiedla. Na terenie, na którym stoi stadion, nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzenego, więc niczego nie trzeba przekształcać.

Jak ustaliliśmy, 23 sierpnia AWF uzyskała tzw. decyzję środowiskową dla “Koncepcji zabudowy wielorodzinnej przy ul. Tadeusza Kościuszkkii 84 w Katowicach”. Urząd miasta orzekł, że planowana inwestycja nie wymaga sporządzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Koncepcja przedstawiona przez AWF zakłada budowę osiedla mieszkaniowego, skladającego się z 7 budynków. Każdy z nich ma mieć 7 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną, przeznaczoną na parking. Z kolei jedna kondygnacja naziemna ma mieścić lokale użytkowe. Łączna liczba mieszkań, jaką widzi na swoim stadionie uczelnia to 462.

Powierzchnia całej inwestycji ma wynieść ok. 26699 m kw., a samej zabudowy – 6188 m kw. Mają powstać 252 miejsce w podziemnym garażu i 82 na powierzchni. Do tego zieleń urządzona (12095 m kw.), drogi dojazdowe, chodniki i parkingi (7106 m kw.) i tereny rekreacyjne (1310 m kw.). Dojazd do osiedla ma się odbywać od ul. Kościuszki. Przed rozpoczęciem budowy bloków ma zostać wyburzony istniejący budynek zaplecza stadionu.

Decyzja środowiskowa otwiera uczelni drogę do wystąpienia z wnioskiem o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Brak miejscowego planu zagospodarowania powoduje, że jej wydanie będzie tylko formalnością.

Planu w tym miejscuu nie ma przede wszystkim dlatego, że trudno jest w sensowny sposób skomunikować ten teren z sąsiednimi ulicami. Dlatego m.in. tak trudno jest syndykowi sprzedać działki po byłych kortach, które znajdują się pomiędzy stadionem AWF, a budynkiem prokuratury.

Wprawdzie w swoim wniosku AWF napisała, że dodatkowa obsługa komunikacyjna osiedla ma się odbywać od strony ul. Fiołków, ale trudno to sobie wyobrazić, biorąc pod uwagę szerokość i przepustowość łączącą się z nią ul. Astrów.

AWF chce sprzedać swój stadion, bo planuje budowę nowego przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Zgrzebnioka (w miejscu dawnego stadionu Gwardii). Szerzej pisaliśmy o tym TUTAJ. Działkę pod nowy obiekt podarowało uczelni miasto. AWF planuje stworzyć tzw. sportową dolinę ze stadionem i halą. Całość ma kosztować około 70 mln zł. 26,5 mln zł ma dołożyć ministerstwo sportu. Resztę kwoty uczelnia musi zorganizować sama. Stąd koncepcja sprzedaży gruntu pod istniejącym stadionem deweloperowi, który wybuduje na nim osiedle.


Tagi:

Komentarze

  1. obywatel 3 stycznia, 2019 at 7:00 am - Reply

    Co zrobiono z ul. Kościuszki od rynku do ul.Poniatowskiego!
    Brak ścieżki rowerowej, drzew, kto to projektował!
    Główna ulica łącząca rynek z Parkiem Kościuszki, została zamieniona w betonowe koryto.

  2. Łukasz 2 stycznia, 2019 at 11:53 am - Reply

    To miasto gnije i upada , developerka macha miastem jak chce – syf!

Dodaj komentarz

*
*