Cloud native to określenie dla sposobu tworzenia oprogramowania, który od lat wykorzystywany jest przez rozmaite firmy na całym świecie. Dzięki cloud native tworzenie oraz rozwijanie aplikacji jest znacznie prostsze i efektywniejsze oraz bezpieczniejsze. Wynika to z tego, iż zgodnie z nazwą wykorzystuje się tutaj usługi w chmurze. W poniższym artykule omawiamy, jakie korzyści wynikają ze stosowania cloud native w firmie.
Cloud native – co to takiego?
Cloud native (Native Cloud Application – NCA) to określenie dla strategii polegającej na wykorzystywaniu natywnych usług dostawcy chmury obliczeniowej w celu realizowania procesów biznesowych – zwłaszcza tworzenia oprogramowania i aplikacji.
W przypadku, gdy firma tworzy wyłącznie tradycyjne aplikacje monolityczne, niesie to za sobą szereg ograniczeń – zwłaszcza, gdy prowadzone są prace konserwacyjne bądź naprawiane są istotne błędy. Wówczas aplikacja nie działa prawidłowo, co dla użytkowników jest znacznym utrudnieniem.
Tego rodzaju ograniczenia nie mają miejsca, gdy stawia się na aplikacje typu cloud native. Wynika to z tego, iż tworząc oprogramowanie na bazie architektury chmurowej poszczególne komponenty są przechowywane w chmurze, a nie na fizycznym firmowym dysku. Tym samym właściciel aplikacji może bardzo szybko reagować na rozmaite problemy z działaniem poszczególnych funkcjonalności, a jednocześnie nie ma konieczności wyłączenia całej aplikacji.
Cloud native, czyli zabezpieczenie na wypadek awarii
Podejście cloud native zakłada, że firmowa infrastruktura może ulegać różnego rodzaju awariom, jednak aplikacje są wyłączone z tego ryzyka. Odpowiadają za to wyspecjalizowane mechanizmy ułatwiające tworzenie aplikacji.
Jak to możliwe? Wynika to z rozdzielenia przez programistów różnych funkcji na poszczególne usługi działające na kilku serwerach. Dzięki temu firma jest efektywnie zabezpieczona na wypadek różnego rodzaju awarii.
Niskie koszty i skalowalność
Projektowanie aplikacji w ramach cloud native jest wyjątkowo korzystne z punktu widzenia efektywności biznesowej. Usługi, moce obliczeniowe oraz zasoby dostępnej pamięci masowej mogą być w razie potrzeb modyfikowane, a co za tym idzie – można uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury. Testy na wirtualnym serwerze można rozpocząć w dowolnym momencie, a stworzona aplikacja w chmurze może pojawić się na rynku jeszcze tego samego dnia.
Jedną z profesjonalnych firm oferujących usługi w zakresie cloud native jest Mindbox. Szczegółowe informacje na temat jej oferty można znaleźć na stronie https://mindbox.pl/pl/cloud-native/.
Kto najczęściej wykorzystuje technologię cloud native?
Technologię cloud native stosują przede wszystkim firmy specjalizujące się w budowie i rozwoju oprogramowania. W związku z tym, iż technologia budowania aplikacji w chmurze jest stosunkowo tania, jest wykorzystywana na szeroką skalę przez start-upy oraz mikro i małe przedsiębiorstwa. Podmioty wchodzące na rynek zazwyczaj nie dysponują dużymi budżetami, dlatego cloud native jest dla nich świetnym rozwiązaniem.
Zalety aplikacji cloud native
Do najważniejszych zalet aplikacji typu cloud native zaliczamy:
- skalowalność – możliwość dostosowania zapotrzebowania na zasoby do własnych potrzeb sprawia, że firma może ograniczyć koszty związane z utrzymaniem infrastruktury,
- prostota tworzenia – aplikacje typu cloud native tworzy się w wyjątkowo krótkim czasie,
- brak konieczności samodzielnego sprawowania kontroli nad serwerami – domeną usług chmurowych jest fakt, iż korzystamy z serwerów zewnętrznego dostawcy, dzięki czemu nie musimy zatrudniać pracowników odpowiedzialnych za konserwację serwerów,
- wysoki poziom bezpieczeństwa – ryzyko wystąpienia awarii bądź ataków hakerskich jest ograniczone do minimum dzięki kopiom zapasowym oraz zewnętrznym, wyspecjalizowanym serwerom.
Artykuł sponsorowany