Reklama

Akademia Muzyczna będzie miała nowy budynek. Brakuje pieniędzy na budowę

Redakcja
Akademia Muzyczna wzbogaci sie o nowy budynek. Dzisiaj symbolicznie  wmurowano akt erekcyjny na placu budowy. Jak mówił wicepremier Piotr Gliński, pozostało już niewiele pracy, bo najwięcej czasu zajmują przygotowania. Jednak na razie inwestycja nie ma zapewnionego finansowania.

W centrum Katowic zaczyna powstawać budynek Akademii Muzycznej zaprojektowany przez pracownię SLAS. Na działce o powierzchni ok. 6 tys. m kw. pozyskanej przez uczelnię od miasta widać pierwsze prace. Około 2,5 roku po ogłoszeniu wyników konkursu architektonicznego odbyła się uroczystość, podczas której symbolicznie rozpoczęto budowę Akademickiej Strefy Sztuki Scenicznej.
W nowym budynku Akademii o powierzchni ok. 5000 m kw. ma mieć swoją siedzibę uruchomiony w 2019 roku kierunek – taniec. Znajdą się tu sale o powierzchni od 80 do 200 m kw. wraz z zapleczem oraz wielofunkcyjna  sala audiowizualna (konferencyjna) z widownią na 350 miejsc, wyposażona w profesjonalny orkiestron, w której będą prezentowane przedstawienia taneczne, operowe oraz dramatyczne. Centralna przestrzeń pomiędzy oknami będzie pełnić funkcję foyer podczas dużych imprez. Na co dzień może też być wykorzystywana jako kawiarnia czy miejsce spotkań studentów. – Będzie to budynek przeznaczony przede wszystkim na sztuki sceniczne, a więc – opera, dramat i taniec. Ta sala, która będzie znajdowała się w tym budynku, będzie dawała doskonałe warunki zarówno do prezentacji operowych, jak i innych scenicznych, ale przede wszystkim do prezentacji spektakli tanecznych – mówi prof. dr hab. Władysław Szymański, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach.

Dzisiaj na terenie przy ul. Wojewódzkiej 56 miało miejsce uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego obiektu, który znajdzie się naprzeciwko zabytkowego obiektu Akademii. W ten sposób symbolicznie rozpoczęła się budowa. Jak ocenił minister kultury i dziedzictwa narodowego, realizacja jest już na zaawansowanym etapie. – Zawsze ten etap przygotowania, walki o środki i o to, żeby można było rozpocząć jest najtrudniejszy i najdłuższy – mówił wicepremier Piotr Gliński.

Okazuje się jednak, że uczelnia na razie finansowanie dla tej inwestycji ma zapewnione tylko częściowo. Przybliżony koszt wynosił dwa lata temu ponad 55 mln zł. Teraz szacuje się, że kwota, jaką trzeba będzie przeznaczyć na budowę, będzie dwa razy wyższa i może zamknąć się w 115 mln zł.

Na razie Akademia Muzyczna zrealizuje pierwszy etap, na który otrzymała rządowe pieniądze. 7 milionów złotych wyłożyła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a 16 mln zł pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczelnia liczy na to, że to właśnie ten resort przeznaczy jeszcze więcej środków na ten cel. – W tej chwili mamy zabezpieczone środki na postawienie budynku w stanie surowym zamkniętym, czyli budynek będzie nakryty. Ten stan umożliwi następnie dalsze prace wykończeniowe – mówi rektor AM. Władze uczelni chciałyby, żeby budowa zakończyła się za 2,5 roku, czyli otwarcie zaplanowane jest na 2025 rok.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*