Reklama

500 tys. zł to za mało na 500 metrów drogi rowerowej i chodnika. Miasto będzie musiało dołożyć

Fragment drogi do Nowego Nikiszowca.

Ł. K.
Brakujący fragment drogi rowerowej, który połączy Nikiszowiec z Doliną Trzech Stawów, może dużo kosztować. Przez to, że formalności się przedłużyły miasto ogłosiło osobny przetarg na krótki odcinek infrastruktury. Teraz okazuje się, że pół miliona złotych to za mało.

Droga rowerowa pomiędzy Nikiszowcem a Doliną Trzech Stawów miała być realizowana w całości. Jednak miasto podzieliło tę inwestycję na dwie części. Pierwszy etap, łączący ul. Gospodarczą z ul. Pułaskiego, został zakończony w czerwcu tego roku. Za około 1,13 mln zł powstał 1,5-kilometrowy odcinek drogi od istniejącej infrastruktury przy ul. Lotnisko, przez ul. Pułaskiego i dalej, obok PTG oraz Sztauwajerów. Następnie do kładki obok autostrady A4 i wokół stawu kajakowego. Droga dociera do ul. Trzech Stawów i prowadzi obok ogrodzenia Campingu 215, a dalej istniejącym przejazdem pod węzłem „Murckowska”. Docelowo będzie można dojechać nią do Nikiszowca.

Na razie jednak infrastruktura kończy się na ul. Gospodarczej, a zaczyna ponownie w miejscu nowego ronda i biegnie aż do ul. Szopienickiej. To fragment zrealizowany przy okazji budowy układu drogowego dla osiedla Nowy Nikiszowiec. Miasto nie wybudowało kontynuacji wzdłuż ul. Gospodarczej, bo były tam problemy z własnością gruntów. Część terenów, które mają zostać objęte inwestycją, znajdowała się na działkach należących do Lasów Państwowych. Dlatego trzeba było poczekać na decyzję ws. zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Niedawno Katowickie Inwestycje ogłosiły w końcu przetarg na realizację brakującego odcinka. Droga rowerowa o długości ok. 500 metrów i szerokości 2 metrów zostanie zbudowana po południowej stronie ul. Gospodarcze. Zostanie wykonana z barwionego na czerwono asfaltu. Po drugiej stronie jezdni ma powstać chodnik. Wykonawca, oprócz wybudowania drogi i chodnika, ma przeprowadzić wycinkę kolidujących drzew, prace rozbiórkowe, zbudować przystanek autobusowy i założyć trawniki. Zadanie wydaje się proste, ale nawet przy takim zakresie prac oferty potrafią zaskoczyć.

Miasto otworzyło w tym tygodniu oferty w przetargu. Chce wydać na budowę nieco ponad 555 tys. zł brutto. Okazuje się, że zainteresowanie jest bardzo duże. Zgłosiło się aż 7 firm. Jednak wszystkie oferty przekraczają budżet inwestycji. Ceny zaproponowane przez wykonawców wahają się od 622 976 zł brutto aż do 965 247 zł brutto. Prawdopodobnie przetarg trzeba będzie powtórzyć, a Katowice do inwestycji będą musiały dołożyć. Budowa drogi wzdłuż ul. Gospodarcze powinna potrwać 7 miesięcy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*