Reklama

500 plus na każde dziecko, trzynastka dla emerytów i zerowa stawka podatku dla młodych. PiS obiecuje coraz więcej

Grzegorz Żądło
Ministrowie i posłowie Prawa i Sprawiedliwości rozjechali się dziś po Polsce, żeby ogłaszać nowe propozycje partii, ujawnione w sobotę na konwencji PiS przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego. W Katowicach wicemister energii Grzegorz Tobiszowski i poseł Jerzy Polaczek przekonywali, że nowa „piątka” PiS jest szansą również dla woj. śląskiego. Konkretów jednak zabrakło.

W sobotę PiS podbiło przedwyborczą stawkę. Prezes Jarosław Kaczyński ogłosił pięć zamierzeń, które mają zostać wprowadzone w tym roku.

500+ na każde dziecko

Od lipca 2019 rodzice mają dostawać 500 zł na każde dziecko. Do tej pory taki przywilej mieli tylko ci, którzy uzyskiwali odpowiednio niski dochód. Teraz zarobki nie będą miały znaczenia. Rodziny z jednym dzieckiem dostaną 500 zł, a np. z pięcioma – 2500 zł.

Trzynastka dla emerytów

Każdy emeryt, bez względu na wysokość emerytury, ma dostać jednorazowo 1100 zł. Wypłata ma nastąpić w maju. Chociaż nie zostało to jednoznacznie powiedziane w sobotę, dzisiaj w Katowicach minister Grzegorz Tobiszowski dał do zrozumienia, że to świadczenie, które zostanie już na stałe. – Musimy zacząć się dzielić efektami wzrostu gospodarczego również z tymi, którzy już nie pracują i nie mają możliwości otrzymania podwyżki czy premii od pracodawcy – tłumaczył Tobiszowski.

Tu też ma nie być kryterium dochodowego. Czyli 1100 zł dostaną zarówno ci, którzy mają 1500, jak i ci, którzy dostają 5000 zł emerytury.

Zerowa stawka podatku dochodowego dla osób do 26. roku życia

Zarobki osób, które nie ukończyły jeszcze 26 lat, nie będą już obłożone podatkiem dochodowym. Według zapewnień posłów, nie będzie miało znaczenia czy taka młoda osoba zatrudniona jest na etacie, czy prowadzi własną działalność gospodarczą.

Obniżenie kosztów pracy

Tutaj konkretów jest najmniej. W sobotę padła jedynie obietnica, że w tym roku mają zostać dwukrotnie  zwiększone koszty uzyskania przychodu. Obecnie to 1335 zł rocznie.

Przywrócenie połączeń autobusowych pomiędzy mniejszymi miejscowościami

Na razie nie wiadomo jak ma to wyglądać w praktyce. Jak mówi poseł PiS Jerzy Polaczek, najprawdopodobniej marszałkowie, za pieniądze z budżetu państwa, będą kupować/zamawiać określone połączenia autobusowe. Niekoniecznie te przewozy będą realizować PKS-y, bo w wielu częściach Polski tych przedsiębiorstw już ich nie ma. Dlatego przejazdy mają zapewnić m.in. prywatni przewoźnicy.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że emeryci dostaną „trzynastkę” na 1 maja 2019, 500+ na każde dziecko będzie wypłacane od 1 lipca 2019, a pozostałe zapowiedzi zostaną zrealizowane do końca lata, czyli 23 września 2019.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*