Reklama

3 ukraińskie napoje, których warto spróbować

Chcesz zaskoczyć swoich gości na przyjęciu i zaserwować im trunki, których nigdy wcześniej nie próbowali? A może uwielbiasz próbować specjałów z różnych stron świata? Koniecznie skosztuj napojów produkowanych za naszą wschodnią granicą. Wbrew pozorom ukraińska wódka to nie jedyny trunek, którym mogą pochwalić się nasi sąsiedzi. Oto liska kilku napojów dla prawdziwych smakoszy!

Ukraińskie piwo

Wbrew powszechnej opinii Ukraińcy częściej niż wódkę oraz inne mocne napoje wyskokowe spożywają właśnie piwo. Choć w znaczniej mierze na rynku dominują piwa koncernowe, to można tam znaleźć także doskonałe piwa ukraińskie kraftowe. Szacuję się, że tradycja warzenia piwa w tym regionie sięga przełomu XI i XII wieku. Będąc na Ukrainie, warto spróbować zwłaszcza piw z lokalnych browarów restauracyjnych, które działają na terenie Lwowa czy Kijowa. Charakterystycznym upodobaniem Ukraińców są także piwa w pękatych, plastikowych butlach o sporej pojemności. Jego zaletą jest atrakcyjna cena, a przy tym w niczym nie ustępuje piwom dostępnym w puszkach czy szkle. Ich również warto spróbować, zwłaszcza w towarzystwie regionalnych przekąsek, takich jak suszone ryby, by poczuć prawdziwy klimat Ukraińskich biesiad.

Wina z Ukrainy

Kolejnym niezbyt popularnym i niedocenianym trunkiem są ukraińskie wina. Mało kto wie, że uprawa winorośli na terenie dzisiejszej Ukrainy sięga aż IV w. p.n.e. Przez wiele stuleci sztuka wytwarzania tego szlachetnego trunku została tam doprowadzona do perfekcji, a sama Ukraina może konkurować z najważniejszymi regionami winiarskimi basenu Morza Czarnego, takimi jak Gruzja czy Mołdawia. Dlatego każdy koneser powinien skosztować win pochodzących z trzech winiarskich regionów Ukrainy – Zakarpacia, Kobleva oraz regionu Odeskiego. Jeśli do wina planujecie podać kawior, również bardzo na Ukrainie popularny, to wybierzcie białe, nie za słodkie, by nie gryzło się z charakterną słonością ikry.

Kwas chlebowy

Na liście nie mogło zabraknąć także propozycji bezalkoholowej. Kwas chlebowy to bardzo popularny na Ukrainie napój. Jest doskonałą alternatywą dla wysokosłodzonych napojów gazowanych. Wywarza się go na bazie chleba, cukru, drożdży i wody oraz ewentualnie owoców. Za sprawą procesu fermentacji w chlebowym napoju wytwarza się wiele dobroczynnych dla układu trawiennego bakterii probiotycznych. Jest pomocny w łagodzeniu uczucia ciężkości na żołądku czy zgagi, dlatego zaleca się go popijać po spożyciu obfitych posiłków. Ma orzeźwiający, słodko-kwaśny smak i doskonale nawadnia w upalne dni. Zawiera także sporą dawkę witamin z grupy B oraz pomaga obniżyć poziom cholesterolu, dlatego warto potraktować go nie tylko jako kulinarną ciekawostkę, ale także włączyć go do codziennej diety.
Wszystkie ukraińskie napitki smakują najlepiej oczywiście w towarzystwie tradycyjnych dań, takich jak ukraińskie pierogi. Po przepis na wyśmienite wareniki wejdź na stronę https://best-market.pl/blog/wareniki-tradycyjne-ukrainskie-pierogi/

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*