Reklama

100 dni do wymiany kopciuchów. Przypomni o tym napis na Spodku

Redakcja
„Wymień stary kocioł – zostało tylko 100 dni”. Taki napis pojawi się dzisiaj na fasadzie Spodka. W ten sposób aktywiści rozpoczną odliczanie do wejścia w życie uchwały antysmogowej. W samych Katowicach trzeba jeszcze wymienić tysiące kopciuchów.

„Smogowa Studniówka” – tak swoją dzisiejszą akcję nazwali aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego. Od dzisiaj pozostało 100 dni do wejścia w życie uchwały antysmogowej. Zgodnie z nią, do końca tego roku będą musieli wymienić piece ci, którzy obecnie posiadane używają powyżej 10 lat. – To jest symboliczny moment. Została ostatnia prosta. Dlatego alarmujemy, przypominamy i zwracamy uwagę na to, że na wymianę tych kotłów zostało bardzo niewiele czasu. Wiemy, że nie uda się ich wszystkich wymienić. Ale wiemy też, że za korzystanie z kotłów, które nie spełniają wytycznych uchwały antysmogowej, grożą kary – mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim. Grozić będą dokładnie od 1 stycznia 2022 roku. Za korzystanie z przestarzałych kotłów grozić będą mandaty w wysokości 500 zł. Przy kolejnych interwencjach możliwe jest również skierowanie sprawy do sądu.

Nadal jest bardzo wiele pieców do wymiany liczących powyżej 10 lat. Jak szacował na początku tego roku Polski Alarm Smogowy do wymiany w woj. śląskim było ok. 140 tys. „kopciuchów”. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” mówił jednak o tym, że po liczbie składanych wniosków widać wzrost zainteresowania programem. – Jeżeli popatrzymy sobie na pierwszą dziesiątkę najbardziej aktywnych gmin w ramach programu „Czyste Powietrze”, to pierwsze 9 miejsc okupują gminy z woj. śląskiego – mówił Bartłomiej Orzeł. Dodał, że jego zdaniem jest to efekt zbliżającego się terminu wejścia w życie uchwały antysmogowej.

W samych Katowicach obserwują to również pracownicy Miejskiego Centrum Energii, którzy już do września udzielili mniej więcej tyle samo porad co w całym 2020 roku. Wniosków od osób starających się o dofinansowanie będzie na pewno więcej niż w zeszłym roku, choć na oficjalne podsumowania przyjdzie jeszcze czas. Nie zmienia to faktu, że liczbę pieców, które kwalifikują się do wymiany, szacuje się nadal na ok. 15 tys.

Dzisiaj przypominał będzie o tym napis wyświetlany w godz. 20.00-23.00 na fasadzie Spodka: „WYMIEŃ STARY KOCIOŁ – ZOSTAŁO TYLKO 100 DNI”.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*