Reklama

Zamiast parkingów, zieleń i miejsca do siedzenia. Na Teatralnej powstaje parklet

Redakcja
To będzie pierwsze takie miejsce w Katowicach, a jeśli się przyjmie, nie ostatnie. Na ul. Teatralnej powstanie parklet. To połączenie zieleni i przestrzeni do wypoczynku. Powstał już projekt, a niedługo będzie można podziwiać efekty.

W założeniu parklet to miejsce, w którym piesi mają priorytet przed samochodami. W Katowicach powstanie na trzech miejscach parkingowych przy siedzibie Regionalnego Instytutu Kultury na ul. Teatralnej. Projekt wykonali studenci wydziału architektury Politechniki Śląskiej: Adrian Pikorski, Piotr Szendera, Adam Zbroiński, Mateusz Grela i Jan Scelina, którzy pracowali pod kierunkiem dziekana wydziału prof. PŚ dr. hab. Klaudiusza Frossa. Powstały trzy projekty sezonowych parkletów. Ostatecznie przy Teatralnej zostanie zrealizowana koncepcja, która jest wypadkową dwóch z nich. W projekcie jest podział na część publiczną i półpubliczną, będą siedziska drewniane, stoły z krzesłami i dużo zieleni. Parkletem będzie opiekował się RIK, a zieleń dostarczy Zakład Zieleni Miejskiej. To rozwiązanie sezonowe. Forma parkletu może być modyfikowana, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Parklet będzie m.in. widownią dla wydarzeń organizowanych przez Regionalny Instytut Kultury i jego partnerów. Przestrzeń ma być gotowa w połowie września i będzie testowana podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

To kolejna inicjatywa na Teatralnej, która ma przyczynić się do promowania pieszych kosztem samochodów. Rok temu powstał tu czasowy woonerf, czyli ulica, na której obowiązuje strefa zamieszkania, piesi mogą przechodzić przez drogę w dowolnym miejscu, a samochody parkować tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Pojawiły się też meble miejskie i zieleń. Odbywały się też wydarzenia kulturalne. Przy okazji, mieszkańcy wypełniali ankiety na temat zmian na Teatralnej. Przeważały oczekiwania ograniczenia ruchu samochodowego, spokojnej i nienachalnej aktywności, ale też zachowania dojazdu dla mieszkańców, osób niepełnosprawnych, starszych czy dostawców.

Projekt jest elementem programu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*