Reklama

Weekend na mieście. Przegląd najciekawszych wydarzeń

Redakcja
Jak co tydzień podpowiadamy gdzie warto się wybrać w weekend, jeśli spędzacie go w mieście.

Cały weekend

Jarmark Staroci na Rynku

Ostatnio cieszył się dużą popularnością, od piątku znowu rozstawił się na Rynku w Katowicach i zostanie tu do niedzieli. Jarmark Staroci zaprasza na kolejną odsłonę. Wystawcy z całej Polski prezentują i sprzedają, za mniejsze i większe pieniądze niezwykłe przedmioty z duszą. Można np. wyszperać broszkę za 5 złotych czy oryginalną karafkę art – deco za 150 złotych. Na stoiskach znajdziemy: płyty winylowe, książki, znaczki, pocztówki, biżuterię, obrazy, meble i przedmioty codziennego użytku. Jarmark czynny jest w godzinach od 10 do 22, a w niedzielę do godz. 16. 

Festiwal Filmów Kultowych

Co warto zobaczyć w ostatnie dwa dni festiwalu? Sobota (godz. 15:30, Rialto) to przede wszystkim „Znikający punkt” Richarda C. Sarafiana. To kino drogi z lat 70., podróż Amerykanina przez kraj, który uwikłany jest w wojnę w Wietnamie. Sporo tam ciszy, która towarzyszy poszukiwaniu przez głównego bohatera wolności.

Wieczorem trzeba się rozdwoić, by zobaczyć nagrodzony Złotą Palmą w Cannes „Sobowtór” Akiry Kurosawy (godz. 20:15, Rialto) i „Excalibur” Johna Boormana (godz. 20:30, Kino Kosmos). Ten pierwszy opowiada o walce o panowanie nad Japonią. Drugi przedstawia historię Króla Artura, ale awanturnicza historia rycerzy Okrągłego Stołu ustępuje miejsca wyobrażeniom, mitom i legendom.

W niedzielę, na zakończenie festiwalu, wyświetlony zostanie „Kult” Robina Hardy (godz. 20:15, Rialto). W filmie występują: policjant, który ma rozwikłać zagadkę śmierci dziewczynki, tajemnicza wyspa i jej mieszkańcy-poganie. Zakończenie przewrotne, dźwięki wpadające w ucho, a gatunek to bez wątpienia horror.

Dyskusja na temat seriali „A ty na którym jesteś sezonie” odbędzie się dziś o godz. 11:30 w Strefie Centralnej. Jutro – rozmowy o komiksach „Po co Batman zbawia komiks?”. Wstęp na dyskusje jest wolny. Za bilety na filmy zapłacimy 10 zł. Karnety kosztują 80 i 100 zł. Cały program dostępny jest na stronie www.filmykultowe.pl.

Sobota 

Szlakiem historii przemysłu na kole

Stowarzyszenie dla Szopienic, wspólnie z „Inicjatywą mieszkańców Burowiec” i RJP nr 14 Dąbrówka Mała przygotowały wycieczkę rowerową “Szlakiem historii przemysłu na kole”. Wystartuje w sobotę, o godz. 10 (zbiórka o godz. 9.30 na parkingu przy cmentarzu w Bogucicach). Warto zabrać kiełbaski, a na niepogodę pelerynę. Gdyby ktoś był zainteresowany trasą, to wiedzie ona od startu w kierunku Dąbrówki Małej ulicą Leopolda do ul. Le Ronda aż do zjazdu w ulicę Stacyjną. Dalej prowadzi Al Niepodległości w kierunku ul.Hallera, do Placu Żołnierzy Września (Dąbrówka Mała). Stamtąd wzdłuż ul. Milowickiej do skrzyżowania z ul. Pod Młynem i na ul. Żyzną. Następnie ul. Dytrycha i dalej ul. Pod Młynem pod trasą S 86 w kierunku ul. Borki aż do końca. Powrót ulicą Borki w kierunku ul. Korczaka (Burowiec) a dalej ulicą Wandy do Hallera i na ul. Obrońców Westerplatte. Na wysokości zajezdni tramwajowo-autobusowej trasa pobiegnie ul. Rozdzieńską pod Muzeum Walcowni Cynku. Z walcowni dalej na ul. Roździeńską w kierunku centrum Szopienic na ul.Bednorza do Kościoła Ewangelickiego i do Browaru Mokrskich (obecne Factory Centrum). Następnie ul.Bednorza przez rondo, w ul. Lwowską a później w kierunku ul.Woźniaka pod zabytkową wierzę Uthemann. Powrót ul.Woźniaka do wjazdu w drogę gruntową Stawiska aż do wyjazdu na ul. Wiosny Ludów. Dalej w kierunku centrum Szopienic do ul Chemicznej, następnie ul.Szabelnianą mostem przez Rawę i lewą stroną stawu Hubertus do wjazdu na ul.Morawa. Z ul. Morawa wycieczka pojedzie w kierunku Szpitala Geriatrycznego i wjedzie w  ul.Kocura pod Cmentarz Ewangelicki. Później wróci drogą gruntową w kierunku Gimnazjum nr 13 i dalej w kierunku stawu Borki gdzie na wytrwałych czeka nagroda: ognisko.

Juwenalia

Sobota to ostatni dzień juwenaliów, które od kilku dni trwają w Parku Leśnym na Muchowcu. To dobra opcja muzyczna, nie tylko dla studentów. Zagrają Mikromusic, Mela Koteluk i Pidżama Porno. Wieczór rozpocznie grupa Animators, a zakończą Zielone Żabki. Wstęp jest bezpłatny.

Spacer z aparatem

O godz. 15 rozpocznie się III Spacer Fotograficzny po Katowicach. Tym razem, przechadzka poszerzona będzie o wyjaśnienie fenomenu panoram sferycznych. Będzie krótka instrukcja obsługi oraz prezentacja jak taką panoramę wykonać profesjonalnie. Spacery mają na celu odkrywanie Katowic na nowo. To także okazja do poznania innych fotografów i wymiany doświadczeń. Zbiórka na placu Alfreda w Katowicach o godz. 15:00. Spacer potrwa około 2 godzin. Więcej informacji można znaleźć tutaj: www.facebook.com/events/1107530939307082/.

Niedziela

Leśny Piknik Rodzinny Ekoodpowiedzialnie

W Katowickim Parku Leśnym, obok lotniska Muchowiec, po raz kolejny odbędzie się wydarzenie promujące ekologiczny styl życia. To siedem godzin atrakcji dla całych rodzin, warto więc być już od godz. 11, żeby żadnej  nie przegapić. Organizatorem jest miasto, które do współpracy zaprosiło licznych partnerów, od Lasów Państwowych i Katowickich Wodociągów po Przystanek Śniadanie, który z tej okazji wyjątkowo przeniesie się ze swojego stałego miejsca przy Pomniku Powstańców Śląskich na Muchowiec. Wszyscy będą przekonywać do bardziej świadomego korzystania z wody i energii, segregacji śmieci czy… sprzątania po swoich psach w mieście. W programie: warsztaty, quizy, eksperymenty i pokazy naukowe. Na stoisku Lasów Państwowych zaprezentują się nadleśnictwa z Katowic, Brynku, Kobióra, Lublińca, Rud Raciborskich, Siewierza, Ustronia i Wisły. Tajemnice lasu przybliży też Pracownia Edukacji Żywej. Z kolei Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach nauczy m.in. jak efektywnie sadzić rośliny. Zdjęcie 3 kamera Rush_maleO godz. 12.15 i 13.15 z terenu pikniku wyruszy bus z chętnymi do zwiedzenia Ścieżki Edukacyjnej Gigablok – to 1500 metrów trasy, która pokazuje, jak nasze codzienne nawyki wpływają na środowisko oraz jak do oczyszczania ścieków wykorzystujemy naturalnych sprzymierzeńców.  O godzinie 16.30 zobaczymy jak podopieczni Leśnego Pogotowia Opiekuńczego wracają do natury, a 15 minut później będziemy mogli zasadzić grab z prezydentem miasta. Dzięki inicjatywie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Lasów Państwowych w czasie pikniku wymienimy elektrośmieci na sadzonki drzew. Warto też zabrać ze sobą makulaturę. Za każdy kilogram MPGK przekaże złotówkę na działalność Centrum Opiekuńczo – Wychowawczego „WZRASTANIE” w Katowicach. Na koniec czekają pokazy tańca irlandzkiego oraz zaplanowany na godzinę 17.00 koncert zespołu Carrantuohill. Co 20 minut z przystanku przy ulicy Mickiewicza w Katowicach odjeżdżać będzie specjalny autobus S1, przygotowany z myślą o uczestnikach pikniku. W autobus będzie można wsiąść także na dworcu oraz przy ulicy Jagiellońskiej i Francuskiej.

Aktywny Dzień Zdrowej Rodziny

Nie masz już siły? Wybierz się na Aktywy Dzień Zdrowej Rodziny, który w niedzielę organizuje Wydział Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Czas będzie można spędzić aktywnie, m.in. ucząc się technik pierwszej pomocy i tańca, biorąc udział w zajęciach z Nordic Walking i tenisa stołowego, a także zajęciach fitness, grze w bule i innych. Będzie też można podreperować zdrowie, poddając się m.in. ocenie postawy ciała, uczestnicząc w warsztatach z komunikacji w rodzinie albo konsultacjach psychologicznych i wychowawczych pod hasłem: “Nie mam już siły”. Wydarzenie odbędzie się przy Zakładzie Adaptowanej Aktywności Fizycznej i Sportu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Medyków 8 w godz. 11-15.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*