Reklama

Wchodzą duże zmiany w bankowości elektronicznej i płatnościach zbliżeniowych

G. Ż.
W sobotę 14 września wchodzą zmiany w korzystaniu z bankowości elektronicznej i transakcji zbliżeniowych. Żeby zalogować się do swojego konta, trzeba będzie wykonać dodatkową operację, np. wpisać kod wysłany smsem. Zmiany to efekt wejścia w życie unijnej dyrektywy o usługach płatniczych PSD2, która kładzie nacisk na zwiększenie bezpieczeństwa w korzystaniu z bankowości.

W zależności od banku, zmiany będą wyglądały różnie. Podstawowa zasada jest jednak taka sama. Żeby zalogować się do swojego konta przez internet, nie wystarczy już login i hasło. Trzeba będzie przejść podwójną weryfikację. To tzw. silne uwierzytelnienie.

Przykładowo, w Alior Banku oprócz identyfikatora i hasła do bankowości internetowej system poprosi o podanie hasła SMS lub o autoryzację w aplikacji mobilnej. Aby szybciej logować się na swoje konto można zaznaczyć przy logowaniu swoją przeglądarkę jako zaufaną. Wtedy przez 90 dni będzie można logować tak jak dotychczas.

Alior wprowadza też nowy sposób autoryzacji operacji zlecanych w bankowości internetowej. Oprócz hasła SMS, można także skorzystać z autoryzacji w aplikacji mobilnej i potwierdzić przelew odciskiem palca, PINem lub Face ID.

W Santander Bank Polska każde logowanie do bankowości internetowej będzie wymagało, poza wpisaniem loginu i hasła, dodatkowej autoryzacji: smsKodem (bezpłatnie), tokenem lub mobilnym podpisem. Tu też będzie można dodać swój komputer, tabletu lub telefon jako urządzenie zaufane. Dzięki temu nie będzie konieczna dodatkowa autoryzacja przy każdym logowaniu do bankowości internetowej.

Z aplikacji Santander mobile będzie można korzystać tylko na zaufanych urządzeniach mobilnych. Jak informuje bank, w płatnościach zbliżeniowych kartą system może częściej niż do tej pory poprosić o podanie kodu PIN przy transakcji zbliżeniowej o wartości poniżej 50 zł.

W Banku Pekao S.A. podczas logowania do serwisów Pekao24 bank poprosi dodatkowo o wprowadzenie bezpłatnego kodu autoryzacyjnego z SMS-a lub o potwierdzenie logowania w aplikacji PeoPay.

Ta dodatkowa weryfikacja tożsamości będzie wymagana: przy pierwszym logowaniu lub gdy od ostatniego logowania minęło ponad 90 dni, podczas sprawdzenia historii konta za okres wcześniejszy niż 90 dni wstecz i podczas pobierania trzeciego i starszych wyciągów bankowych.

W przypadku transakcji zbliżeniowych realizowanych kartą lub PeoPay, bank wprowadza automatycznie limit kolejnych 5 transakcji na niskie kwoty (do 50 zł) bez konieczności wpisywania numeru PIN.

Podobne zasady wprowadza mBank. Tu też w trakcie logowania do bankowości internetowej bank poprosi o podanie hasła SMS lub potwierdzenie operacji mobilną autoryzacją. Będzie jednak można dodać swój komputer do zaufanych, a wtedy potwierdzenie logowania będzie wymagane tylko od czasu do czasu.

Klienci ING Banku Śląskiego od 14 września podczas logowania do konta przez internet mogą zostać poproszeni o wpisanie kodu autoryzacyjnego z SMS-a. To system sam oceni kiedy będzie to konieczne, a kiedy wystarczy login i hasło.

W przypadku aplikacji „Moje ING” logowanie będzie mogło przebiegać na trzy sposoby. Albo trzeba będzie podać podać PIN, albo zalogować się przy pomocy identyfikatora biometrycznego. Trzecia opcja to użycie obu metod jednocześnie.

PKO BP nie wprowadza zmian przy logowaniu. Dodatkowa autoryzacja będzie za to konieczna np. przy chęci obejrzenia historii konta starszej niż 90 dni. PKO BP informuje za to, że czasami poprosi o podanie PIN-u przy płatnościach zbliżeniowych poniżej 50 zł.

Informacje o zmianach w mniejszych bankach można znaleźć na ich stronach internetowych. Praktycznie wszystkie banki skracają czas, po którym automatycznie wylogują klienta z konta, jeśli ten nie wykona żadnej operacji. Do tej pory było to najczęściej 10 lub 15 minut. Teraz już 5 minut bezczynności będzie oznaczało konieczność ponownego logowania do konta.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*