Reklama

W Zabrzu powstanie nowa elektrociepłownia za prawie 900 mln zł. Będzie produkowała ciepło z odpadów

Grzegorz Żądło
Ma spalać przede wszystkim węgiel i tzw. paliwo alternatywne. Fińska firma Fortum zdecydowała, że jeszcze w tym roku rozpocznie budowę nowej elektrociepłowni w Zabrzu. Wartość inwestycji ma wynieść około 200 mln euro.

W woj. śląskim Fortum ma trzy elektrociepłownie. Najnowocześniejsza jest oddana kilka lat temu ta w Częstochowie. Produkcja w Bytomiu odbywa się w Miechowicach. Teraz przyszedł czas na inwestycję w Zabrzu. Nowy budynek ma powstać obok istniejącej elektrociepłowni, na działce przy ul. Wolności 416. – Oczywiście, nie zamierzamy wyburzać stojących tu budynków, które posiadają szczególne walory estetyczne czy historyczne. Zachowamy ich charakter, ale za wcześnie jest jeszcze mówić o ich docelowym przeznaczeniu – mówi Izabela Van den Bossche, wiceprezes ds. komunikacji korporacyjnej w Fortum Polska.

W nowej elektrociepłowni zostanie zainstalowany kocioł przystosowany do spalania różnych rodzajów paliwa. Fortum planuje, że w pierwszej kolejności będzie wykorzystywać węgiel i tzw. paliwo alternatywne (RDF – Refuse Derived Fuel). Dlaczego firma, która deklaruje, że jest bardzo proekologiczna chce w Zabrzu spalać węgiel?  – Zawsze staramy się wykorzystać paliwa lokalne, a takim na Śląsku jest przede wszystkim węgiel – mówi Izabela Van den Bossche. – Jeśli zaś chodzi o paliwo alternatywne, to będzie ono pochodzić przede wszystkim z odpadów komunalnych. Chcę jednak bardzo mocno podkreślić, że nie będziemy palić śmieci. Paliwo alternatywne powstaje z odpadów po odzyskaniu tego, co da się odzyskać. Zajmują się tym specjalistyczne firmy. Z kilkoma z nich prowadzimy obecnie rozmowy w celu nawiązania długoterminowej współpracy. Jeśli okaże się, że z czasem bardziej opłacalne będzie spalanie innego paliwa, kocioł, który planujemy zainstalować w elektrociepłowni, daje nam taką możliwość.

Fortum zdecydowało się na tę inwestycję, bo musi zastępować stare bloki nowymi. Te istniejące spółka musi wygasić najpóźniej w 2022 roku.

Możliwości produkcyjne nowej elektrociepłowni wyniosą 220 megawatów (MW) mocy zainstalowanej w paliwie, z czego 145 MW przypadać będzie na produkcję ciepła, a 75 MW na wytwarzanie energii elektrycznej. Szacowana roczna produkcja nowego zakładu wynosić będzie około 730 gigawatogodzin (GWh) ciepła i 550 GWh energii elektrycznej. Budowa ma ruszyć pod koniec tego roku i zakończyć się w 2018.

Na zdjęciu: Elektrociepłownia w Zabrzu

Podziel się informacją:


Dodaj komentarz

*
*

Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej informacji

Korzystanie z ciasteczek "cookies" jest ustawione na "zezwalaj". Używamy ich by pozwalać na jak najlepsze używanie tego serwisu www i dla dopasowywania reklam. Jeżeli będziesz kontynuował przeglądanie tej witryny bez zmieniania ustawień ciasteczek "cookies" w przeglądarce lub jeżeli klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że wyrażasz zgodę na ich używanie.

Zamknij