Reklama

W Katowicach można zobaczyć miniaturowe pianina [ZDJĘCIA]

Szymon Kosek
Wyglądają jak zabawki, ale to tylko pozory. Grają na nich zawodowi muzycy, a melodie na nie układają profesjonalni kompozytorzy. Do czerwca w Galerii 5 Miasta Ogrodów można oglądać wystawę miniaturowych instrumentów.

Pierwsze miniaturowe pianina i fortepiany zaczęły powstawać w XIX wieku w Niemczech. Potem pomysł rozniósł się po całej Europie i Ameryce Północnej. W XX wieku produkowano je już m.in. we Francji, Hiszpanii i Anglii. Początkowo były tylko zabawką, ale wraz z ich doskonaleniem, zaczęły przyciągać uwagę profesjonalnych muzyków. Kompozycje, pisane specjalnie z myślą o miniaturowych instrumentach, zaczęły powstawać w połowie ubiegłego wieku.

Kolekcja należy do Pawła Romańczuka, kompozytora i muzyka zespołu Małe Instrumenty z Wrocławia. W galerii wystawione zostały miniaturowe fortepiany i pianina z całego świata, w tym z Europy, Stanów Zjednoczonych i Japoni. Niektóre eksponaty liczą sobie ponad 100 lat.

Wystawę można oglądać do 11 czerwca w Galerii 5 w siedzibie Miasta Ogrodów przy placu Sejmu Śląskiego 2. Galeria jest otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 11-19. Wstęp wolny.

Podziel się informacją:


Dodaj komentarz

*
*

Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej informacji

Korzystanie z ciasteczek "cookies" jest ustawione na "zezwalaj". Używamy ich by pozwalać na jak najlepsze używanie tego serwisu www i dla dopasowywania reklam. Jeżeli będziesz kontynuował przeglądanie tej witryny bez zmieniania ustawień ciasteczek "cookies" w przeglądarce lub jeżeli klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że wyrażasz zgodę na ich używanie.

Zamknij