Reklama

Tak będzie wyglądał nowy Nikiszowiec. Jest koncepcja osiedla z programu „Mieszkanie Plus” [WIZUALIZACJE]

Łukasz Kądziołka
Został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczną nowego Nikiszowca. Tak będzie nazywała się pierwsza inwestycja programu „Mieszkanie Plus” w Katowicach. Architekci w swojej pracy nawiązali do tradycyjnej zabudowy dzielnicy. Inwestor jeszcze w tym roku chce uzyskać pozwolenie na budowę nowego osiedla.

Zwycięski projekt opracowała pracownia 22Architekci z Warszawy. Chociaż koncepcja miała powstać na bazie koncepcji stworzonej przez Konior Studio, to projektanci musieli wprowadzić duże zmiany. – Załączona jako materiał wyjściowy koncepcja urbanistyczna wymagała korekt pozwalających na spełnienie wszystkich wymogów stawianych w konkursie. W ten sposób doszliśmy do pomysłu na stworzenie trzech zbliżonych do siebie kształtem kwartałów – mówi Aleksander Drzewiecki, jeden z autorów wyróżnionego projektu.

Jednak założenia warszawskich architektów były podobne do tych Tomasza Koniora. – Zainspirowaliśmy się wielkościami kwartałów na Nikiszowcu. Chcieliśmy zaprojektować duże podwórka i przestrzeń wspólną dla mieszkańców – tłumaczy Drzewiecki.

Zabudowa o tradycyjnej formie kwartałowej ma być podzielona obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Niskie, czterokondygnacyjne budynki o ceglanym kolorze elewacji mają pomieścić ponad 500 mieszkań o średniej powierzchni ok. 60 m kw. Centralną częścią osiedla jest plac z ciągiem pieszym, który pokonuje różnicę poziomów terenu. To stworzyło charakterystyczną pierzeję z licznymi uskokami w zabudowie. Kolorystyka elewacji budynków i wykończenie okien są bezpośrednim nawiązaniem do tradycyjnej zabudowy Nikiszowca.  Jak się dowiedzieliśmy, budżet narzucony przez inwestora był niski i dlatego architekci musieli iść na kompromis, zwłaszcza w kwestii materiału elewacji. Główną nagrodą w konkursie było 25 tys. złotych i zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji budowlanej, przetargowej i wykonawczej zabudowy mieszkaniowej przy ul. Górniczego Dorobku.

Przeczytaj też: Na Mrówczej Górce ma powstać nowy Nikiszowiec. Koncepcję stworzył Tomasz Konior

W budowie mieszkań na tzw. Mrówczej Górce będą uczestniczyć BGK Nieruchomości, miasto Katowice i Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. BGKN sfinansuje inwestycję, miasto przygotuje infrastrukturę drogową oraz media, a KTBS będzie miało swój wkład w postaci gruntu, który otrzyma od miasta. Wstępny harmonogram inwestycji zakłada uzyskanie pozwolenia na budowę jeszcze w tym roku. Prace miałyby się rozpocząć na wiosnę 2018 roku, a ich zakończenie planowane jest na przełom 2019 i 2020 roku.­­­­­­­­ To nie jedyna realizacja w ramach programu „Mieszkanie Plus” na początku lipca podpisana została umowa na kolejne 500 mieszkań. Tym razem w dzielnicy Burowiec przy ul. Korczaka.

Przecyztaj też: W Szopienicach powstanie 500 mieszkań z programu „Mieszkanie Plus”

Podziel się informacją:


Komentarze

  1. mirekk Lipiec 23, 2017 at 8:08 am - Odpowiedz

    A w centrum tyle pustych kamienic… Najwyraźniej Program mieszkanie plus ma na celu kolejny raz sponsorowanie deweloperów a nie poprawę sytuacji mieszkaniowej obywateli 😛

Dodaj komentarz

*
*

Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej informacji

Korzystanie z ciasteczek "cookies" jest ustawione na "zezwalaj". Używamy ich by pozwalać na jak najlepsze używanie tego serwisu www i dla dopasowywania reklam. Jeżeli będziesz kontynuował przeglądanie tej witryny bez zmieniania ustawień ciasteczek "cookies" w przeglądarce lub jeżeli klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że wyrażasz zgodę na ich używanie.

Zamknij