Reklama

Szybciej pociągiem z Katowic do Częstochowy

Ł. K.
Coraz bliżej ważnej inwestycji kolejowej na Śląsku. Dzisiaj podpisana została umowa na modernizację 44 km trasy Częstochowa-Zawiercie. Dla pasażerów oznacza to skrócenie czasu podróży na tym odcinku o 10 minut. Dzięki temu szybciej dojadą również do Katowic.

Stacje i przystanki mają być bardziej komfortowe, powstaną też nowe przejścia podziemne pod peronami. Modernizacją zostaną również objęte przejazdy kolejowe, rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem. Jednak najważniejszą częścią inwestycji PKP PLK będzie modernizacja 44 km trasy Częstochowa-Zawiercie. To fragment linii kolejowej nr 1, czyli tzw. wiedenki – trasy łączącej Warszawę z Katowicami. Wymiana 90 km torów i sieci trakcyjnej skróci czas podróży pomiędzy Częstochową, a Zawierciem o 10 minut. Dzięki temu pasażerowie dojadą szybciej również do Katowic. Pociągi pasażerskie pojadą maksymalnie z prędkością 160 km/h, a towarowe – 120 km/h.

Perony na stacjach Poraj i Myszków zostaną przebudowane, a 8 przystanków (Częstochowa Raków, Korwinów, Masłońskie Natalin, Żarki Letnisko, Myszków Nowa Wieś, Myszków Światowit Myszków Mrzygłód i Zawiercie Borowe Pole) wyposażonych zostanie m.in. w nowe wiaty, ławki, oświetlenie i monitoring.

Arnold Bresch członek zarządu PKP PLK i Mariusz Trepka wicewojewoda śląski

Ponadto w 3 miejscach  powstaną nowe przejścia podziemne (Żarki Letnisko, Myszków Mrzygłód i Poraj). Umowa z  Grupą ZUE na realizację inwestycji została podpisana w czwartek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, ale minie jeszcze sporo czasu zanim ruszą prace. – Mamy świadomość, że wykonawca nie podejmie robót za 2-3 miesiące, bo musi najpierw przygotować dokumentację projektową, musi uzyskać pozwolenie na budowę. Dopiero za około rok spodziewamy się, że podejmie roboty – mówi Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych. Inwestycja ma kosztować ok. 371 mln zł.

Podziel się informacją:


Komentarze

 1. Podrożny Marzec 19, 2018 at 10:40 am - Odpowiedz

  Jak pociągi nie będą jeździć do CZęstochowy to ludzie taksamo będą jeździć samochodami. Taka argumętacja to żadna argumętacja.

 2. Pasażer Sierpień 9, 2017 at 8:32 pm - Odpowiedz

  Szybciej? Krócej?
  A ja czytałem wypowiedź Kolei Śląskich, że ich pociągami nie będzie szybciej, tzn. będą jeździć z taką samą prędkością jak dziś (i będzie taki sam czas przejazdu). Wynika to z faktu, że przy 160km/h, według przepisów, powinno być w pociągu dwóch maszynistów, a Koleje Śląskie tylu nie mają (lub nie chcą zatrudnić ze względu na koszty).

 3. KTWKTWOPO Lipiec 21, 2017 at 3:26 pm - Odpowiedz

  Niech się lepiej wezmą za pociąg na lotnisko w Pyrzowicach!

  • Pasażer Sierpień 9, 2017 at 8:35 pm Odpowiedz

   Nie przesadzaj. Na tym odcinku, codziennie, podróżuje mnóstwo ludzi (do pracy, do szkoły …). Na lotnisko i tak ludzie jadą samochodami.

Dodaj komentarz

*
*

Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej informacji

Korzystanie z ciasteczek "cookies" jest ustawione na "zezwalaj". Używamy ich by pozwalać na jak najlepsze używanie tego serwisu www i dla dopasowywania reklam. Jeżeli będziesz kontynuował przeglądanie tej witryny bez zmieniania ustawień ciasteczek "cookies" w przeglądarce lub jeżeli klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że wyrażasz zgodę na ich używanie.

Zamknij