Reklama

Stadion miejski najwcześniej w drugiej połowie 2022 roku

Ł. K.
Trwa projektowanie stadionu miejskiego w Katowicach. Projekt obiektu i otoczenia powinien być gotowy do końca tego roku. Rozpoczęcie budowy będzie zależało od zmian w planie zagospodarowania przestrzennego.

Trwają prace nad projektem stadionu miejskiego. Zwycięska koncepcja została wyłoniona przez SARP w połowie 2018 roku. Spośród 11 pracowni najlepsza okazałą się wizja RS Architekci z Rudy Śląskiej. Cały kompleks ma się składać ze stadionu, który pomieści 12 do 15 tys. widzów, hali sportowej z widownią na 2,5-3 tys. osób oraz 6 boisk treningowych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tak ma wyglądać stadion miejski w Katowicach [WIZUALIZACJE]

Umowa z pracownią z Rudy Śląskiej została podpisana we wrześniu 2018 roku. Prace są w toku i powinny potrwać do końca tego roku. – Następnie rozpocznie się przygotowanie do ogłoszenia postępowania przetargowego na wykonawcę robót budowlanych. Jeżeli uda się odpowiednio skoordynować prace związane ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to istnieje też możliwość, że pierwszy i drugi etap zostanie rozpoczęty w w tym samym czasie – mówi Jarosław Łuczyński z wydziału inwestycji w UM Katowice. Pierwszy etap to stadion, hala, dwa boiska treningowe i część parkingu, a drugi będzie polegał na budowie pozostałych boisk i infrastruktury (łącznie przy obiekcie powstanie ok. 1700 miejsc postojowych). Żeby można było zrealizować drugi etap konieczna jest zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta. Na ostatniej sesji radni podjęli decyzję o przystąpieniu do zmiany, ale nikt nie jest w stanie przewidzieć kiedy zakończą się prace nad studium.

Sama budowa kompleksu ma potrwać ok. 2 lat. Niemożliwe jest, żeby stadion był gotowy na rundę wiosenną sezonu 2020/2021, co od kilku lat zapowiadał prezydent Katowic. Obecnie harmonogram przewiduje, że stadion zostanie oddany do użytku w drugim lub trzecim kwartale 2022 roku. Patrząc jednak realnie, znacznie bardziej prawdopodobna data to połowa 2023 roku.

Sam projekt wykonawczy to koszt 6,4 mln zł netto. Natomiast całkowity koszt inwestycji a się wahać pomiędzy 120 a 150 mln zł. Na budowę stadionu miejskiego Katowice będą musiały wziąć kredyt.


Tagi:

Komentarze

  1. obywatel 14 kwietnia, 2019 at 8:41 am - Reply

    Ile to razy przekładają budowę nowego obiektu sportowego dla miasta Katowice, którego projekt już jest.
    Teren tez jest już dawno wybrany i zaakceptowany i nic sie dalej w tej sprawie nie dzieje.
    Aparthotele albo kliniki na Dolinie, tam gdzie ludzie wypoczywają to budowane miały być ekspresowo.
    Tak samo jak zaprojektowane budynki mieszkalne na stadionie z 1925 po TS POGOŃ KATOWICE z roku 1920, oraz dzisiejsza budowa AWF na starym obiekcie z 1920r, gdzie grał FC KATOWICE 1905.
    Już nie wspominam o likwidacji.
    Torkatu i Kortów tenisowych im. Jadwigi Jędrzejowskiej, to drugie pod inwestycje widmo.
    Wystarczy przypomnieć przedwojenną historie miasta Katowice i mnogość obiektów sportowych i wypoczynkowych zielonych terenów dla mieszkańców.
    Co teraz mamy za obiekty sportowe; wynajmowany mały Satelita dla hokeistów, wysłużony stadion miejski dla piłkarzy.
    Oba obiekty wybudowano dawno temu i aż prosi sie aby takie miasto jak Katowice wybudowały coś na miarę swojego wzrostu.
    Chyba ze miasto rozwija sie teoretycznie, a budowane wszędzie biurowce mają zaspokoić potrzeby nas, czyli
    MIESZKAŃCÓW KATOWIC

Dodaj komentarz

*
*