Reklama

Sejm przyjął ustawę metropolitalną

Grzegorz Żądło
Niemal jednogłośnie sejm przyjął w czwartek wieczorem ustawę o związku metropolitalnym w woj. śląskim. Teraz zajmie się nią Senat, potem dokument musi podpisać prezydent. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, metropolia zostanie utworzona 1 lipca, a zacznie działać 1 stycznia 2018 roku. Zajmie się sprawami transportu, ładu przestrzennego, promocji regionu oraz rozwoju gospodarczego i społecznego.

Podczas wieczornych obrad sejmu Jerzy Polaczek (PiS) podkreślał, że ustawa jest efektem szerokiego konsensusu miast aglomeracji śląskiej. – Projekt ten stanowi odpowiedź na ogromne, specyficzne problemy regionu. Jest działaniem na rzecz jego przebudowy – przekonywał Polaczek.

Poseł PO Jacek Protas pytał z sejmowej mównicy dlaczego rząd PiS przygotował własny projekt, skoro w październiku 2015 roku rząd PO i PSL przyjął już ustawę metropolitalną. – Dlaczego uchylacie ustawę i przyjmujecie taką, która uniemożliwia utworzenie związku innym miastom – pytał Protas.

Odpowiedział mu szef MSWiA Mariusz Błaszczak, który stwierdził, że w Polsce są dwa obszary metropolitalne: Śląsk i Warszawa. Stolica ma mieć swoją ustawę.

Już w czwartek wieczorem odbyło się pierwsze spotkanie robocze prezydentów miast GZM i wojewody śląskiego w sprawie metropolii. Przed samorządowcami dużo pracy. Pełnomocnikiem ds. utworzenia metropolii z mocy ustawy zostanie prezydent Katowic. Wniosek o utworzenie związku składa do rady ministrów, za pośrednictwem wojewody, rada miasta Katowice. Konieczne będą także pozytywne uchwały co najmniej 70% rad gmin, które mają wejść do metropolii. Do utworzenia związku metropolitalnego potrzebny jest udział gmin, w których mieszkają co najmniej 2 mln osób.

Jak mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic, metropolia powinna przyczynić się do rozwiązania kilku istotnych problemów aglomeracji. – Przede wszystkim sprawa transportu. Musimy doprowadzić do tego, żeby komunikacja publiczna była dobrze zorganizowana i atrakcyjna dla mieszkańców. Kolejna sprawa to ład przestrzenny, który przejawia się również w tym, żeby miasta nie rywalizowały np. o inwestycje. Za wcześnie mówić o konkretnych rozwiązaniach. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych, jak głęboko będziemy chcieli współpracować. 

Wojewoda śląski powiedział, że przyjęcie przez sejm ustawy jest ważne nie tylko dla województwa śląskiego, ale też dla całego kraju.

Działanie metropolii ma być finansowane z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze związku metropolitalnego oraz ze składek gmin członkowskich. Całą ustawę można przeczytać TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*