Reklama

Ranking najlepszych i najgorszych rzeczników prasowych 2015 roku w woj. śląskim

Redakcja
Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego został wybrany przez dzienikarzy śląskich mediów najlepszym rzecznikiem prasowym 2015 roku. Zdobył najwięcej punktów w głosowaniu, w którym wzięło udział 21 osób z 13 redakcji. Za najgorszego rzecznika minionego roku dziennikarze uznali Marka Jarzębowskiego z Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Ranking już po raz drugi zorganizował portal Katowice24.info.

Jak powstał ranking

Dziennikarze śląskich mediów zostali poproszeni o nominowanie po maksymalnie 10 ich zdaniem najlepszych i najgorszych rzeczników prasowych 2015 roku w woj. śląskim. Trzeba od razu wyjaśnić, że rzecznicy to nie tylko osoby, które zajmują dokładnie takie stanowisko. To również pracownicy biur prasowych, specjaliści ds. PR, pełnomocnicy, asystenci, szefowie wydziałów i różnych jednostek organizacyjnych. Jednym zdaniem, pod uwagę brani byli wszyscy ci, których zadaniem jest kontaktowanie się z mediami i udzielanie im informacji.

W kategorii „najlepszy rzecznik” nominowanych zostało aż 58 osób. W drugiej grupie znalazło się 25 rzeczników. Dlatego zdecydowaliśmy, że ranking obejmie odpowiednio 10 i 7 nazwisk. Nie chodzi przecież o to, żeby tych gorszych szukać na siłę. Przy każdym nazwisku zgłaszający musieli napisać krótkie uzasadnienie.

Wszyscy dziennikarze, którzy nominowali rzeczników, wzięli następnie udział w głosowaniu. Każdy mógł przyznać od 1 do 10 pkt. (najlepszym) oraz od 1 do 7 pkt. (najgorszym).

W tym roku, po raz pierwszy, wybieraliśmy też najlepsze i najgorsze biura prasowe w regionie. W tej kategorii można było przyznać od 1 do 3 pkt..

Teoretycznie najlepszy rzecznik mógł zdobyć 210 pkt, gdyby każdy z głosujących przyznał mu „10”. Ile zdobył zwycięzca? Ranking najlepszych i najgorszych rzeczników prasowych 2015 roku na znajduje się na kolejnych stronach.

Podziel się informacją:


Komentarze

 1. Gall A. Luty 8, 2017 at 10:42 pm - Odpowiedz

  Kiedy planują Państwo nowy ranking?

 2. pi Listopad 14, 2016 at 11:06 pm - Odpowiedz

  czasy się zmieniają, ale Anna Ginał wciąż w czołówce antyrzeczików 😛

 3. Damian z Katowic Maj 10, 2016 at 2:44 pm - Odpowiedz

  Jeżeli robicie ranking a pan piszę o „liczących się mediach” w aglomeracji to dlaczego nie ma RMFu, Trójki i Radia Piekary, któe w ostatnich rankingach są na podium słuchalności w naszym regionie? Mają 7-krotnie wyższa słuchalność niż np. Radio eM. Z góry dziękuje za odpowiedź.

  • Grzegorz Żądło Maj 10, 2016 at 3:14 pm Odpowiedz

   Udział w tworzeniu rankingu był dobrowolny. Informacja różnymi kanałami dotarła do wielu redakcji i wielu dziennikarzy. Do Radia Piekary, z tego co pamiętam, akurat mailem. Nikt nie odpowiedział. Co to radiowej Trójki, to chyba Pan zauważył, że ranking tworzyli dziennikarze śląskich mediów bądź śląskich redakcji mediów ogólnopolskich. Trójka nie ma w Katowicach swojego oddziału.

 4. robert Maj 9, 2016 at 9:55 pm - Odpowiedz

  Dziwie sie, że wsrod najgorszych nie ma Buszmana z Parku Śl.

  • Grzegorz Żądło Maj 9, 2016 at 9:56 pm Odpowiedz

   Wymieniony przez Pana rzecznik nie został przez nikogo nominowany w żadnej z kategorii.

 5. Joanna Maj 9, 2016 at 2:35 pm - Odpowiedz

  Witam, bardzo wiele w waszych ramówkach jest spraw policyjnych! Nie ma dnia aby rzecznicy policji się Wam nie wypowiadali. A nie widzę ich w rankngu?

 6. piszący Maj 8, 2016 at 8:19 pm - Odpowiedz

  Skoro bardzo dobrzy rzecznicy z Częstochowy, Bielska, Rybnika, Wodzisławia, Jastrzębia, Szczyrku itd nie mają nawet szans znaleźć się w gronie ocenianych, to zestawienie to nie powinno być nazywane rankingiem rzeczników woj. śląskiego. Kto z branży ten wie do jakiego obszaru ograniczały się działania TVS-u (nie licząc wydarzeń, na których już po prostu nie wypadało się nie pojawić).

  • Grzegorz Żądło Maj 8, 2016 at 8:31 pm Odpowiedz

   Częstochowa, Rybnik czy Bielsko to były tylko przykłady. Nie wiem czy pracują tam dobrzy czy źli rzecznicy. Zamykam dyskusję na temat rankingu. Odsyłam do tekstu, tam jest wszystko dokładnie napisane, na jakich zasadach dziennikarze nominowali, a potem głosowali na rzeczników. Co do TVS-u, to dziennikarze redakcji informacji regularnie pojawiali się w Wodzisławiu, Rybniku, Bielsku, Żywcu i w wielu innych, mniej lub bardziej oddalonych od Katowic miejscowościach.

   • emeryt Maj 14, 2016 at 3:36 pm Odpowiedz

    To jak już kogoś wskazać to proste rzecznik KHW i gwarantuję że znajdzie się na szczycie najgorzej ocenianych

 7. obserwator Maj 7, 2016 at 7:03 pm - Odpowiedz

  Moim zdaniem, bardzo zostali pokrzywdzeni rzecznicy spoza okręgu katowickiego, u których TVS i dziennikarze pracujący w Katowicach prawie nie bywali. Oni nie mają szans się przebić w takim rankingu, a naprawdę dobrych i pomocnych wśród nich nie brakuje.

  • Grzegorz Żądło Maj 7, 2016 at 7:23 pm Odpowiedz

   Z pewnością jest wielu bardzo dobrych rzeczników prasowych w Częstochowie, Bielsku czy Rybniku. Jednak ideą rankingu jest ocena pracy rzeczników, z którymi kontaktuje się szeroka grupa dziennikarzy. Siłą rzeczy, tacy rzecznicy pracują głównie w Katowicach i aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Zresztą dziennikarze zgłosili aż 58 nazwisk do najlepszych i 25 do najgorszych. Głosować można było jednak tylko na odpowiednio 10 i 7 osób. Nigdy takie zestawienie nie obejmie wszystkich.

   • Jurnalista Maj 7, 2016 at 7:33 pm Odpowiedz

    Od siebie dodam Wodzisław, Jastrzębie-Zdrój, Szczyrk.

 8. Jerzy Korczynski, robotnik tv Maj 5, 2016 at 9:40 pm - Odpowiedz

  Ja zabiore głos ostatni raz. Gracie pewnie czasem w noge, kosza albo siatkę ? Za podanie odpowiedzialny jest podający ! A nie odbierający. A tn który liczy punkty ma zawsze rację bo to On te punkty liczy. Powodzenia na froncie. Raz jeszcze gratulacje za start i trzymam kciuki. To wartość dodana.

 9. Jerzy Korczynski, robotnik tv Maj 5, 2016 at 10:20 am - Odpowiedz

  To moze trzeba bylo ten ranking nazwać „Rankingiem byłych i obecnych pracowników TVS”. Nie byłoby problemu i tego komentowania, że „gdzie przedstawiciele innych mediów”. Osobiście twierdze, że dobre i motywujące „narzędzie”. Gdyby zaproponowano mi wypełnienie takiej ankiety to bym nie odmówił. Ale nie zaproponowano. Podobnie jak zepewne wielu naszym koleżankom i kolegom z innych redakcji. Nie chce mi sie wierzyć, że kolejny raz przy okazji takiego rankingu tylko ludzie związani z TVS byli chętni do współpracy. Ktoś chyba nie wyciągnął wniosków po poprzedniej edycji.
  Autorowi gratuluje chęci, pracy i kibicuje mocno bo kazde „media” w regionie to wartość

  • Jolanta Skwaradowska Maj 5, 2016 at 1:31 pm Odpowiedz

   Zgadzam się z Tobą i nie zgadzam z oceną kilku osób. Zbyt surowa ocena rzecznika Jarzębowskiego – różnie można mówić, ale nigdy nie zdarzyło mi się aby mi odmówił rozmowy. Niezależnie od tematu. Pozdrawiam

   • Grzegorz Żądło Maj 5, 2016 at 1:38 pm Odpowiedz

    Cóż, kilkanaście osób miało inne zdanie. Ja tylko liczyłem punkty. Pozdrawiam

    • Jolanta Skwaradowska Maj 5, 2016 at 1:52 pm Odpowiedz

     Szkoda, że nie zapytano tych dziennikarzy, którzy bywają w Gliwicach. Na konferencjach prasowych w tym mieście przeważnie widuję tylko dziennikarzy lokalnych. I może przy ocenie rzeczników warto zapytać szersze grono kolegów o zdanie. Aby nie było tylko krytyki – w 100 procentach zgadzam się z oceną biura prasowego i rzecznika UM Ruda śląska. Pozdrawiam

  • Grzegorz Żądło Maj 5, 2016 at 1:26 pm Odpowiedz

   Informacja o rankingu dotarła również do TVN24, o czym świadczy udział przedstawiciela redakcji. Prośby o wzięcie udziału zostały umieszczone na Facebooku, do niektórych dotarły też mailem. Wcale nie jest łatwo zmobilizować nasze środowisko do działania. Już teraz zapraszam do udziału w kolejnej edycji. Informacja na pewno, podobnie jak tym razem, pojawi się w grupie dziennikarskiej na FB. Będzie też kolportowana pocztą pantoflową. Pozdrawiam

 10. Wole_byc_anonimowy Maj 5, 2016 at 9:29 am - Odpowiedz

  Ranking może i sprawiedliwy, ale dobór osób/respondentów? Pan Żądło pracował w TVS, to i kolegów zaprosił (bardzo obiektywne swoją drogą, bo gdzie największe media lokalne w tym zestawieniu?), ale warto się pochylić nad tym, co w Silesia Informacje (a także na www) królowało – głownie powielanie tematów z mediów lokalnych i rozszerzanie informacji prasowych. Na palcach jednej ręki mogliśmy policzyć sumiennych i kreatywnych dziennikarzy, a dziś wszyscy mianują się wielkimi „żurnalistami” i płaczą nad okrętem, ktory cudem nie zatonął wiele miesięcy wcześniej

  • Grzegorz Żądło Maj 5, 2016 at 9:32 am Odpowiedz

   Co do doboru respondentów, odsyłam do odpowiedzi na poprzedni komentarz. Co do Silesia Informacji, to jakoś dziwnym trafem wszyscy, absolutnie wszyscy dziennikarze po likwidacji redakcji od razu znaleźli pracę. Czy to w mediach, czy jako rzecznicy prasowi. Także chyba nie było z nami aż tak źle.

 11. życzliwy Maj 5, 2016 at 8:53 am - Odpowiedz

  fatalny dobór respondentów…
  gdzie katowicki PAP, gdzie Wyborcza, gdzie Fakt, Superexpress, Zetka, RMF, eMka, Gość Niedzielny??? gdzie dziesiątki redakcji lokalnych????
  za to a 9 osób z będącej w agonii TVS 😀

  przykro mi to pisać, ale pod względem doboru próby badawczej skompromitował się Pan, Panie Grzegorzu
  przez to ranking jest NIC NIE WART

  • Grzegorz Żądło Maj 5, 2016 at 9:11 am Odpowiedz

   Panie życzliwy, choć anonimowy. Do udziału w przygotowaniu rankingu zostali zaproszeni dziennikarze właściwie wszystkich liczących się mediów działających w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Niestety, nikogo nie można zmusić, żeby poświęcił chwilę, zastanowił się i napisał kilka zdań. Udział był dobrowolny. 21 osób to i tak duża liczba, biorąc pod uwagę, że branżowy miesięcznik Press w swoim ogólnopolskim rankingu dostaje typy od ok. 40 osób. Przy okazji, wymienione przez Pana Radio eM akurat wzięło udział w nominowaniu i głosowaniu.
   Życzę lepszej pracy w tym roku, może znajdzie się Pan w rankingu najlepszych. Pozdrawiam

   • qwerty Maj 5, 2016 at 9:49 am Odpowiedz

    A mnie się wydaje, że taki ranking nie nie zabawa w piaskownicy czy wybór najlepszego resoraka. Takim rankingiem można komuś popsuć opinię , np. u pracodawcy. Więc skoro mamy taką nieobiektywną grupę jurorów, w dodatku tak nieliczną, to lepiej w ogóle takiego rankingu nie publikować. Pozdrawiam

    • Grzegorz Żądło Maj 7, 2016 at 3:46 pm Odpowiedz

     Z ciekawości, jaka byłaby obiektywna grupa jurorów? Bez przedstawicieli Polsatu News, Dziennika Zachodniego, TVN24, radio TOK FM, TVS czy radio eM? Z tego co wiem, pracodawcy bardzo sobie cenią opinie dziennikarzy o rzecznikach. Skoro więc niektórzy są oceniani tak negatywnie, to może powinni zmienić swoje zachowanie albo zawód.

Dodaj komentarz

*
*

Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej informacji

Korzystanie z ciasteczek "cookies" jest ustawione na "zezwalaj". Używamy ich by pozwalać na jak najlepsze używanie tego serwisu www i dla dopasowywania reklam. Jeżeli będziesz kontynuował przeglądanie tej witryny bez zmieniania ustawień ciasteczek "cookies" w przeglądarce lub jeżeli klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że wyrażasz zgodę na ich używanie.

Zamknij