Reklama

Zakaz handlu alkoholem w nocy w kolejnych dzielnicach. Rozpoczynają się konsultacje

Redakcja
Zakaz handlu alkoholem może zostać wprowadzony w kolejnych dzielnicach Katowic. Miasto decyduje się na przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie. Wkrótce mieszkańcy trzech dzielnic będą mogli wyrazić swoją opinię.

Miasto zapyta mieszkańców o rozszerzenie nocnej prohibicji. Od 25 lipca 2018 w Katowicach obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu w centrum miasta. Po jego wprowadzeniu sklepy całodobowe zaczęły zamykać się już o godz. 22.00. Klienci nie mogą kupować napojów alkoholowych do godz. 6.00. Takim ograniczeniem nie zostały objęte lokale gastronomiczne. Za to sklepy na granicy strefy objętej zakazem często są oblegane przez osoby chcące kupić alkohol.

W zeszłym miesiącu odbyła się dyskusja na temat efektów takiego rozwiązania. – Wyraźnie widać jaki jest spadek niepożądanych zachowań. Wniosek jest jednoznaczny, że ta uchwała dotycząca śródmieścia spełniła swoje zadanie – mówił Maciej Maciejewski, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. rozwiązywania problemów uzależnień, podczas posiedzenia polityki społecznej we wrześniu. Statystyki policji i straży miejskiej potwierdzają, że od momentu wprowadzenia prohibicji w Śródmieściu jest mniej zgłoszeń dotyczących zakłócania ciszy nocnej, picia alkoholu w miejscu publicznym, bójek i pobić. Po roku jej obowiązywania policja odnotowała zmniejszenie udzielanych pouczeń o 54% oraz 29-procentowy spadek doprowadzeń do izby wytrzeźwień.

Po zmianie przepisów o prohibicję zaczęły się upominać kolejne dzielnice. – Najczęściej w tej sprawie rozmawiałem z mieszkańcami Burowca, Szopienic i Załęża. Miasto ma służyć mieszkańcom, a my jesteśmy otwarci na każde rozwiązanie, które spotka się aprobatą lokalnej społeczności. Dlatego zdecydowałem, by temat prohibicji skonsultować z mieszkańcami. Ich stanowisko będzie dla nas kluczowe w zakresie podjęcia decyzji w tej sprawie – zapowiada prezydent Marcin Krupa, który dzisiaj podpisał zarządzenie dotyczące konsultacji. Ustawa mówi o tym, że gmina może wprowadzić zakaz dla całej dzielnicy. Nie da się ograniczyć nocnego handlu alkoholem na wybranym obszarze czy części dzielnicy. Dlatego konsultacje w sprawie prohibicji odbędą się w listopadzie w tych trzech dzielnicach. – Spotkania będą miały na celu omówienie istniejącego problemu związanego ze spożywaniem alkoholu wbrew przepisom prawa na terenie dzielnic i zdiagnozowania miejsc szczególnie uciążliwych, gdzie ten problem występuje – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej UM Katowice. Każdy mieszkaniec będzie mógł wypełnić ankietę podczas spotkania lub online.

W listopadzie rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia nowych przepisów w dzielnicach: Załęże, Szopienice i Burowiec. Zakaz sprzedaży alkoholu również nie dotyczyłby lokali gastronomicznych. Szczegółowe informacje o terminach spotkań oraz ankietach zostaną opublikowane na stronach www.katowice.eu i www.katowice.eu/konsultacje.

Podziel się informacją:


Tagi:

Komentarze

  1. Sebastian Październik 30, 2019 at 7:53 pm - Reply

    Niech to wprowadza,bo tylko pobicia bójki chodza pijani patologia,na zalezu by sie to przydalo zniklo by to bydlo i menelstwo,w koncu myślą cos. Zróbcie tak by to wprowadzono na prawdę.

Dodaj komentarz

*
*