Reklama

Pociągi z Katowic pojadą szybciej do Wisły, a do Cieszyna częściej

Redakcja
W Muzeum Śląskim podpisana została umowa na rewitalizację linii kolejowej na południu województwa. Inwestycja za prawie 460 mln zł dotyczy dwóch popularnych kierunków turystycznych. Dzięki niej pociągi do Wisły powinny jechać szybciej, a do Cieszyna prawdopodobnie – częściej.

Beskid Śląski to popularny kierunek, zwłaszcza wśród mieszkańców regionu. Teraz pociągi jadące na południe województwa raczej nie mogą konkurować z samochodem. Na przesiadkę na kolej część osób zdecyduje się być może za około dwa lata. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała w czwartek w Muzeum Śląskim umowę na dofinansowanie i umowy z wykonawcami rewitalizacji linii kolejowych Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn i Wisła Głębce. Celem tej inwestycji jest m.in. przywrócenie ruchu pociągów pomiędzy Goleszowem, a Cieszynem. Równie ważna będzie wymiana torów na odcinku 52 km. Efekt prac na liniach to dwie nowe stacje – w Skoczowie i Ustroniu. Odnowionych zostanie siedem stacji, w tym Cieszyn, Ustroń czy Wisła Uzdrowisko. Planowana jest też przebudowa 23 peronów.

Inwestycja PKP PLK może wpłynąć na ruch pasażerski w kierunku południowej granicy. Po pierwsze, do tej pory pociągi jadące do Cieszyna musiały przejeżdżać przez Zebrzydowice. Teraz nie będzie to jedyna droga. Możliwe, że dzięki temu zwiększy się częstotliwość kursowania pociągów na trasie Katowice-Cieszyn (teraz to 2 lub 3 kursy dziennie), bo zwiększona zostanie przepustowość na końcowym odcinku trasy. Po drugie, dzięki temu, że pociągi nie będą jechały do Wisły przez Chybie i wymienione zostaną tory, to podróż ma trwać krócej. Na niektórych fragmentach trasy pociągi jeżdżą teraz z prędkością ok. 20-30 km/h. Po rewitalizacji przyspieszą do 80 lub nawet 120 km/h. Teraz podróż do Wisły Głębce z Katowic zajmuje około 2 godz. i 20 minut. Za dwa lata może się skrócić o około pół godziny. Dla porównania, podróż samochodem, kiedy nie ma korków, zajmuje 1 godz. i 35 minut.

Wszystko ma kosztować prawie 460 mln złotych. 85% tej kwoty pochodzi ze środków unijnych. Prace budowlane będą poprzedzone pracami projektowymi i rozpoczną się na przełomie I i II kwartału 2020 roku. Zakończenie inwestycji zaplanowano na grudzień 2021 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*