Reklama

Pianino z Sosnowca na kamienicy w Załężu

Ł. K.
Pianino z Sosnowca zostanie przymocowane do bocznej ściany jednej z kamienicy w Załężu. Projekt to pomysł węgierskiego artysty. W mieście pojawią się też jego mniejsze prace.

Najpierw była zbiórka instrumentów, która trwała przez kilka miesięcy. W jej trakcie udało się zdobyć trzy instrumenty. To one stały się materiałem dla węgierskiego artysty. Márton Barabás przyjechał do Katowic na kilkanaście dni. Pracuje w warsztacie nad mniejszymi obiektami. Jednak najbardziej widoczna będzie praca, która powstanie w Załężu.

Márton Barabás

Pianino, które przyjechało z Sosnowca, zostanie przymocowane na wysokości ok. 5-6 m do bocznej ściany budynku mieszkalnego przy ul. Gliwickiej 58. – Ten instrument został wyprodukowany w tym samym czasie, gdy powstała ulica Gliwicka. Przez pewien czas fortepian, pianino i inne instrumenty były częścią codziennego życia ludzi. Nawet jeśli byli robotnikami lub należeli do klasy średniej. Nie było radia, ani innych odtwarzaczy, więc oni grali dla siebie samych – mówi Barabás.

Dla swojej pracy wybrał plombę ul. Gliwickiej, bo chciał zapełnić to miejsce. Chodziło o to, żeby pianino było pamiątką po nieistniejącym budynku. Jakby nadal „stało” w jednym mieszkań. Na ścianie, oprócz połowy instrumentu o wadze ok. 100 kg, zostaną namalowane kwadraty i niżej – klawiatura pianina. Praca zostanie zrealizowana najprawdopodobniej w ciągu kilkunastu dni. Trwają ostatnie ustalenia z miastem. Pozostałe trójwymiarowe obiekty stworzone ze starych pianin będzie można zobaczyć w Mieście Ogrodów podczas Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Podziel się informacją:


Dodaj komentarz

*
*

Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej informacji

Korzystanie z ciasteczek "cookies" jest ustawione na "zezwalaj". Używamy ich by pozwalać na jak najlepsze używanie tego serwisu www i dla dopasowywania reklam. Jeżeli będziesz kontynuował przeglądanie tej witryny bez zmieniania ustawień ciasteczek "cookies" w przeglądarce lub jeżeli klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że wyrażasz zgodę na ich używanie.

Zamknij