Reklama

Noc Muzeów 2019. Najciekawsze wydarzenia w Katowicach

Łukasz Kądziołka
Noc Muzeum w Katowicach przyzwyczaiła do różnorodnego programu. W tym roku mieszkańcy również nie powinni narzekać. Dzieje się dużo i to nie tylko w muzeach. Poza tym do atrakcji można dotrzeć darmową komunikacją miejską. Polecamy nasz przegląd najciekawszych wydarzeń w Katowicach.

Fabryka Porcelany

Pokazy porcelany w Porcelanie Bogucice będą główną atrakcją Nocy Muzeów. Goście fabryki zobaczą m.in. kolekcję muzyczną, która 20 lat temu została poświęcona wybitnym polskim kompozytorom. Dzieci będą miały okazję „skomponować” muzyczną filiżankę i wygrać kubeczki z kolekcji Beboki. Będą pokazy zdobienia porcelany, interaktywne warsztaty z tworzenia kompozycji na ceramicznych płytach. Jak zawsze, będzie też możliwość przejścia przez wnętrza fabryki i zobaczenia z bliska jak wypala się porcelanę. W trakcie wydarzenia będzie można kupić wyroby Porcelany Bogucice. Wszystko zacznie się o godz. 17 i skończy o północy.

Muzeum Śląskie

Wystawa fotografii z gdyńskiego Muzeum Emigracji, gry pokładowe i zdjęcia na pokładzie transatlantyku. Muzeum Śląskie na Noc Muzeów przygotowało „historyczną” wymianę z instytucją z Gdyni. Te atrakcje będą czekały na gości w budynku stolarni. Poza tym odbędą się tam warsztaty tworzenia książek. Z kolei dla tych, którzy chcą nadrobić wystawy stałe i czasowe katowickiego muzeum, przygotowano promocyjne ceny. Większość ekspozycji będzie dostępnych za 1 zł.

W budynku głównym (czynny od 19.00 do 2.00, ostatnie wejście o 1.00) stanie znany z dawnej siedziby przy al. Korfantego fotoplastykon. W związku z obchodami 90-lecia założenia Muzeum Śląskiego, wyświetlana będzie w nim historia metamorfozy terenu kopalni „Katowice” w muzeum.

W Galerii plastyki nieprofesjonalnej poruszony zostanie temat świętowania urodzin i innych okazji na Śląsku. W czytelni biblioteki MŚ zaprezentowany zostanie skaner 3D. Natomiast w budynku administracyjnym uczestnicy zobaczą, jak działa mikroskop 3D. To wyjątkowa okazja do poznania pracy konserwatora, ponieważ pracownia konserwacji jest otwarta wyłącznie na tę jedną noc.

Atrakcje nie ominą również zabytkowej i jeszcze nieodnowionej części muzeum. Będzie tam iluminacja świetlna pt. „Magiczna kopalnia”. Ponadto otwarta zostanie nowa przestrzeń – ogród społeczny. Więcej o ogrodzie pisaliśmy TUTAJ. Cała impreza zacznie się o godz. 19.00 i potrwa do 2.00. Pełny program można znaleźć TUTAJ.

Muzeum Historii Katowic

W każdym dziale Muzeum Historii Katowic można będzie znaleźć wiele atrakcji. Główna siedziba przy ul. Szafranka 9 zaprezentuje najnowszą wystawę pt. Z fabryki na salony! Porcelana „Giesche”, „Czuday”, „Huta Franciszka”. W związku z premierą nowej ekspozycji goście kamienicy w centrum Katowic będą mogli ozdobić porcelanowe naczynia kalkomaniami. Kolejną atrakcją będą tablice rejestracyjne z czasów, gdy Katowice nazywały się Stalinogrodem czy koncert orkiestry rozrywkowej Power of Winds.

Na Nikiszowcu, w dziale etnologii miasta, będzie jeszcze bardziej muzycznie. Jeśli kogoś nie przekonuje darmowy wstęp na wszystkie wystawy muzeum, to powinny przekonać specjalnie przygotowane na Noc Muzeów atrakcje. O orkiestrach dętych posłuchają dzieci, a w tym czasie ich rodzice będą mogli zrobić sobie pamiątkowy magnes z Nikisza. Więcej o różnych, nie tylko dętych, instrumentach dowiedzą się uczestnicy warsztatów z Tomaszem Drozdkiem. Ducha dzielnicy będzie można poczuć w trakcie koncertu orkiestry dętej Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek”. To nie wszystkie wydarzenia organizowane przez Muzeum Historii Katowic. Pełny program jest dostępny TUTAJ.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Chociaż Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia nie jest muzeum, to – jak co roku – na Noc Muzeów przygotowała ciekawy program. Będą koncerty, warsztaty i pokaz filmu „Kingsajz” ze ścieżką dźwiękową nagraną przez muzyków NOSPR-u. Wszystko zacznie się o godz. 16.00 muzycznymi warsztatami dla dzieci. Później będzie można posłuchać na żywo najsłynniejszych arii z oper, operetek i musicali. Późno w nocy, bo o 23.30, rozpocznie się koncert gongów. Wszystkie atrakcje są bezpłatne. Na część z nich obowiązują darmowe bilety, które będzie można odebrać w kasie już od godz. 10.00. Więcej TUTAJ.

Szyb „Poniatowski”

Na zwiedzanie maszynowni szybu „Poniatowski” wejściówki rozeszły się w 4 godziny. Jednak wokół kopalnianych budynków również będzie się sporo działo. Zagra lokalny zespół i orkiestra dęta, będzie pokaz fire show i inne atrakcje. Więcej o pierwszym w historii udostępnieniu szybu mieszkańcom pisaliśmy TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*