Reklama

Na Śląsk jadą tramwaje z Poznania

Tramwaj Moderus Beta
Grzegorz Żądło
Jeszcze przed wakacjami firma Modertrans Poznań dostarczy Tramwajom Śląskim 12 niskopodłogowych tramwajów. Ich zamówienie było możliwe, bo we wcześniejszych przetargach na dostawę 30 innych składów i remont torowisk, spółka uzyskała niższa cenę niż zakładała.

Tramwaje Śląskie powoli kończą realizację dużego projektu modernizacji torowisk i zakupu nowych oraz remontu starych składów. Kwoty osiągnięte w przetargach na te zadania okazały się niższe niż pierwotnie zakładano. – Dlatego wystąpiliśmy z wnioskiem do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju i uzyskaliśmy możliwość wykorzystania zaoszczędzonych pieniędzy – mówi Tadeusz Freisler, prezes Tramwajów Śląskich. – Dzięki temu będziemy mogli zmodernizować kolejnych 14 kilometrów torowisk, dokupimy też 12 nowych tramwajów z niską podłogą.

Nie będą to jednak takie same składy jak 30 dostarczonych już w pierwszym etapie przez bydgoską Pesę. Tamte musiały spełniać kilka wymagań, których w kolejnym przetargu zabrakło. Chyba największa różnica to długość niskiej podłogi. Dla porównania, Pesa musiała wyprodukować takie tramwaje, w których udział niskiej podłogi w długości przedziału wynosił co najmniej 60%. Te z Modertransu mają mieć tylko co najmniej 20% niskiej podłogi (będą miały 25 %). Będą za to dwukierunkowe. TŚ zapłacą za nie 58,3 mln zł. Na 30 tramwajów z Pesy samorządowa spółka musiała przeznaczyć 202,5 mln zł. Oznacza to, że jednostkowy koszt zakupu składu z Poznania jest niższy o prawie 2 mln zł.

Modertranas Poznań rozpocznie dostawy już za kilka tygodni. – Oczywiście będziemy potrzebować czasu na sukcesywne wprowadzenie nowych tramwajów na tory, dlatego pasażerowie będą mogli z nich korzystać najpewniej po wakacjach – informuje Tadeusz Freisler.

Na Śląsk trafi zmodyfikowana wersja tramwaju Moderus Beta.

Zdjęcie: www.modertrans.pl

Podziel się informacją:


Dodaj komentarz

*
*

Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej informacji

Korzystanie z ciasteczek "cookies" jest ustawione na "zezwalaj". Używamy ich by pozwalać na jak najlepsze używanie tego serwisu www i dla dopasowywania reklam. Jeżeli będziesz kontynuował przeglądanie tej witryny bez zmieniania ustawień ciasteczek "cookies" w przeglądarce lub jeżeli klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że wyrażasz zgodę na ich używanie.

Zamknij