Reklama

Minister zdrowia: Nie będzie likwidacji szpitali na Śląsku

Ł. K.
Według Konstantego Radziwiłła, nowy system „daje szansę na to, że przywrócimy szpitalom coś, co nazywamy misją”. Dzięki sieci szpitali kolejki mają być mniejsze, a zmiana finansowania podniesie jakość świadczeń. Ponadto Radziwiłł zapewnił, że szpitale, które nie wejdą do sieci, nie będą likwidowane. Pod koniec czerwca ogłoszona zostanie lista tych, które zakwalifikowały się do sieci.

Podczas swojej wizyty w Katowicach minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, przedstawił nowy system szpitalny. Utworzona zostanie tzw. sieć szpitali, które spełniają określone warunki. – Sformułowaliśmy system, w którym są pewne kryteria. Jeżeli te kryteria są spełnione, to szpital automatycznie jest w sieci. W wyjątkowych przypadkach, jeżeli szpital jest niezwykle istotny z punktu widzenia zabezpieczenia świadczeń, to jest możliwość podjęcia indywidualnej decyzji – mówił minister zdrowia. Jednocześnie zaprzeczył informacjom o rzekomej likwidacji prawie 70 placówek na Śląsku. – Nie ma mowy o zamykaniu. Taka jednostka startuje w konkursie i zdobywa kontrakt – podkreślał Radziwiłł.

Zgodnie z nową ustawą, szpitale zostaną podzielone na trzy podstawowe i cztery specjalistyczne poziomy sieci szpitali. Takie uporządkowanie i zmiana finansowania ma zapewnić łatwy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej oraz podwyższyć ich jakość. – Jest niestety pokusa żeby dobierać tych pacjentów. Traktować jednych jako lepszych, a drugich jako takich, których należałoby unikać. Szpital ma się skupić na leczeniu i opiece nad pacjentem. Nie na wykonywaniu procedur – mówił o obowiązującym systemie finansowania Radziwiłł. Teraz szpitale zarabiają na realizowanych świadczeniach. Nowy system finansowania opierałby się na 4-letnim ryczałcie. Ten miałby pokrywać większą część świadczeń szpitalnych. W przypadku małej aktywności szpitala, w kolejnych latach, ryczałt byłby zmniejszony.

Do sieci szpitali miałyby wejść przede wszystkim te placówki, które od co najmniej dwóch lat mają podpisany kontrakt z NFZ i funkcjonuje w nich izba przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy. Decyzję o zakwalifikowaniu danego szpitala do sieci będzie podejmował co 4 lata dyrektor NFZ. Ustawa wprowadzająca sieć szpitali spotkała się w Sejmie z dużym sprzeciwem opozycji. Ostatecznie została przegłosowana, a w kwietniu podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Pierwsze wykazy szpitali, które wejdą do sieci będą ogłaszane najpóźniej do 27 czerwca. Lista placówek ma obowiązywać od 1 października.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*