Reklama

MAN wygrał przetarg na dostawę autobusów dla PKM Katowice

Tym razem Solaris okazał się gorszy w przetargu od MAN-a.

Grzegorz Żądło
PKM Katowice rozstrzygnęło największy przetarg w historii spółki. Za ponad 45 mln zł miejska spółka kupi 40 ekologicznych niskopodłogowych autobusów. Dostarczy je MAN Truck & Bus Polska. Niemiecki producent zaproponował wprawdzie nieco wyższą cenę niż polski Solaris, ale wygrał lepszymi właściwościami techniczno-eksploatacyjnymi oferowanych autobusów. Pierwsze pojazdy mają zostać dostarczone do 150 dni po podpisaniu umowy. Ostatnie – do 420 dni.

PKM Katowice systematycznie wymienia swoją flotę. Z końcem 2016 roku firma wycofała z użytku węgierskie Ikarusy.

PRZECZYTAJ: Ostatnie Ikarusy w Katowicach przeszły do historii

To efekt wymogów stawianych przez KZK GOP. Od stycznia 2017 roku wszystkie autobusy przewoźników działających na zlecenie związku muszą być niskopodłogowe.

W przetargu na dostawę 40 autobusów miejskich swoje oferty złożyły tylko dwie firmy. Zaproponowane przez nic ceny były bardzo podobne. MAN chciał za swoje pojazdy 45.067 mln zł, a Solaris 44.738 mln zł. Niemiecki producent wygrał, bo przedstawił autobusy z lepszą specyfikacją techniczną. – Dodatkowe punkty przyznawaliśmy m.in. za to, że potencjalny dostawca sam produkuje silniki do swoich pojazdów i dodatkowe homologacje związane z bezpieczeństwem nadwozia – mówi Paweł Cyganek, członek zarządu PKM Katowice.

MAN zaoferował swoje najnowsze autobusy, a Solaris starszej generacji, niż te, które firma dostarczała już innym miastom. – Nie wiemy dlaczego Solaris zaoferował nam starsze autobusy, skoro w Sosnowcu czy Bielsku-Białej jeżdżą te najnowsze. Nie chcielibyśmy starego rozwiązania, jeśli dostępne są już inne – tłumaczy Helena Ulanowska, prezes PKM Katowice.

Pierwsze MAN-y mają zostać dostarczone jeszcze w tym roku. To 5 autobusów przegubowych i 5 jednoczłonowych. W pierwszej kolejności zastąpią wysłużone Neoplany. W miarę kolejnych dostaw (30 autobusów 12-metrowych) z użytku wycofywane będą starsze MAN-y. PKM ma ich ponad 30.

Zakup 40 nowych autobusów w 85 % zostanie sfinansowany z pieniędzy unijnych. Jeszcze w tym roku PKM ogłosi kolejny przetarg na zakup 10 pojazdów z silnikiem elektrycznym.  Ten zakup też zostanie dofinansowany przez UE.

 

Podziel się informacją:


Dodaj komentarz

*
*

Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej informacji

Korzystanie z ciasteczek "cookies" jest ustawione na "zezwalaj". Używamy ich by pozwalać na jak najlepsze używanie tego serwisu www i dla dopasowywania reklam. Jeżeli będziesz kontynuował przeglądanie tej witryny bez zmieniania ustawień ciasteczek "cookies" w przeglądarce lub jeżeli klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że wyrażasz zgodę na ich używanie.

Zamknij