Reklama

Lasery, spotkania z astronautami i escape room. Zbliża się Śląski Festiwal Nauki

Śląski Festiwal Nauki 2017. Źródło: www.slaskifestiwalnauki.pl.

Redakcja
Sześć stref wiedzy, ponad 150 stoisk, wykłady, spotkania autorskie i naukowe zabawy dla dzieci. Zbliża się Śląski Festiwal nauki. Trzecia edycja imprezy to kolejna okazja do spotkania znanych osób ze świata nauki i mediów.

Trwa odliczanie do 3. Śląskiego Festiwalu Nauki. Wydarzenie rozpocznie się w Teatrze Ślaskim. Tam dr Tomasz Rożek, absolwent UŚ i jeden z ambasadorów imprezy, poprowadzi rozmowę z dr Marią Chełkowską o postrzeganiu muzyki przez fizyka i psychologa. Publiczność zobaczy też muzyczno-wizualny projekt CallTrain MO4/HG4 przygotowany przez prof. Mariana Oslislo z katowickiej ASP. To w sobotę, 12 stycznia. Jednak najwięcej atrakcji czeka na gości Międzynarodowego Centrum Kongresowego w dniach 13-14 stycznia. Całość zostanie podzielona na 6 stref wiedzy dotyczących nauk humanistycznych, medycznych, przyrodniczych, ścisłych, technicznych i sztuki. Nowością ma być strefa kosmiczna. Tam zobaczyć będzie można m.in. dmuchane mobilne planetarium i dmuchaną rakietę kosmiczną, wybieg dla łazików marsjańskich. Dla dzieci kosmiczne kolorowanki i puzzle. O swoich doświadczeniach opowiedzą też gość specjalny festiwalu Nicole Stott (była astronautka NASA i członek załogi podczas dwóch misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej), a także Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos. Na miejscu będą też dwa stanowiska z goglami VR, dzięki którym każdy może wejść na pokład statku kosmicznego i spacerować po Marsie.

Podczas dwóch festiwalowych dni odbędą się spotkania ze znanymi osobami. Wśród zaproszonych gości są: Filip Springer, Piotr Baron, Jacek Hugo-Bader, Jan Mela, Mariusz Szczygieł, Katarzyna Kłosińska i Leszek Cichy.

Przez dwa dni goście mogą odwiedzić ponad 150 stoisk pokazowych, wziąć udział w wykładach i warsztatach. Nowością będą też laserowe pokazy naukowe przygotowane przez Uniwersytet Lund ze Szwecji. Miłośników gier wideo na pewno zainteresuje strefa e-sportu. Tam będzie można nie tylko pograć, ale również poznać technologiczne nowinki i dowiedzieć się więcej o przyszłości branży. Wydarzenie jest również przeznaczone dla najmłodszych. W strefie dziecka czekać będą animatorzy i opiekuni. W trakcie festiwalu dostępnych będzie kilka escape roomów.

Wszystkie atrakcje są bezpłatne. Na niektóre trzeba się zapisywać wcześniej za pośrednictwem strony internetowej. Rejestracja na część wydarzeń została zakończona ze względu na limit miejsc. W niedzielę MCK będzie otwarty dla odwiedzających od godz. 10.00 do godz. 19.00, w poniedziałek od godz. 8.00 do godz. 18.00. Więcej TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*