Reklama

Jarosław Gowin w Katowicach: za kilka tygodni zmiany w ordynacji wyborczej

Ł. K.
Podczas rozpoczęcia Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach Jarosław Gowin potwierdził, że trwają prace nad zmianą ordynacji wyborczej. Jego zdaniem obecny system to „nabijanie wyborców w butelkę”.

Tegoroczną, 9. edycję Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw otworzył m.in. wicepremier Jarosław Gowin. Mówił o biznesie, o nauce i chwalił przedsiębiorców. Jednak poruszył też ważniejszy temat. Chodzi o zmianę ordynacji wyborczej w Polsce. Projekt ustawy autorstwa PiS jest gotowy. Jak mówi Gowin, nie ma w nim nic kontrowersyjnego. – Ten system jest mało transparentny i zapewnia zbyt słabą demokratyczną kontrolę nad przebiegiem wyborów – mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego. Zdradził, że nowe przepisy miałyby oznaczać m.in. odejście od ordynacji jednomandatowej w miastach i gminach oraz wprowadzać zakaz równoczesnego kandydowania w wyborach bezpośrednich na wójta, prezydenta czy burmistrza i wyborach do sejmiku wojewódzkiego bądź rady powiatu. – Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że taka praktyka jest psuciem demokracji. By nie powiedzieć, że jest wręcz oszukiwaniem wyborców i moim zdaniem ten przepis powinien być zmieniony – powiedział Gowin i dodał, że zmiany miałyby zostać wprowadzone w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Podziel się informacją:


Dodaj komentarz

*
*

Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej informacji

Korzystanie z ciasteczek "cookies" jest ustawione na "zezwalaj". Używamy ich by pozwalać na jak najlepsze używanie tego serwisu www i dla dopasowywania reklam. Jeżeli będziesz kontynuował przeglądanie tej witryny bez zmieniania ustawień ciasteczek "cookies" w przeglądarce lub jeżeli klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że wyrażasz zgodę na ich używanie.

Zamknij