Reklama

Industriada 2019. Takie industrialne atrakcje czekają w Katowicach

Redakcja
Indu-bal – pod taką nazwą odbywa się tegoroczna industriada. Wyjątkowa, bo już 10. edycja wielkiego święta zabytków techniki opanuje całe województwo. W Katowicach, jak co roku, będzie dużo atrakcji. Sprawdźcie, co będzie się działo w katowickich obiektach szlaku zabytków techniki.

Fabryka Porcelany

Na gości Fabryki Porcelany będą czekały wystawy, warsztaty i po prostu dobra zabawa dla dzieci. Zaprezentowana zostanie figurka „Pierwszy bal” autorstwa Eryki Trzewik-Drost, projektantki tworzącej w Zakładach Porcelany „Bogucice” w latach 50 i 60. XX w., a także inne znane figury porcelanowe.
Dzieci będą mogły bawić się podczas gier, tańców i pokazu magicznych sztuczek. Nie zabraknie baniek mydlanych i klowna. Będzie można też samodzielnie zrobić sobie maskę karnawałową lub ozdobić twarz specjalnymi farbami.
Bardziej wytworny bal w klimatach XVII i XVIII wieku to możliwość przeniesienia się do świata barokowego przepychu. Poza tym przez cały dzień będą się odbywać warsztaty ze zdobienia porcelany. Ich uczestnicy zabiorą własnoręcznie ozdobione filiżanki do domu.
Dużą popularnością cieszy się zwykle zwiedzanie Fabryki Porcelany. Podczas Industriady, o godz. 12.00, 14.00 i 16.00, będzie można wyruszyć z przewodnikiem, który opowie o historii fabryki wystawach stałych. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00. Więcej TUTAJ.

Galeria Szyb Wilson

Sztuka naiwna w postindustrialnej przestrzeni szybu to jedno z wydarzeń towarzyszących Industriady. Podobnie jak w poprzednich latach wernisaż XII Art Naif Festiwalu będzie jej nieodłącznym elementem. Otwarcie wystawy w piątek, ale w sobotę każdy może zobaczyć prace artystów z całego świata.
Poza tym największą atrakcją święta w Szybie Wilson będzie „Bal u Wilsona”. Pojawią się na nim znane i zasłużone dla przemysłu na Śląsku postaci. Gospodarzem Balu będzie prezydent Woodrow Wilson – to on przez cały czas Industriady będzie pełnił funkcję narratora, wprowadzając tym samym kolejnych gości. Funkcja wodzireja przypadnie Walentemu Roździeńskiemu – osobie, która zapoczątkowała rozwój przemysłu na Śląsku. Spektakl składa się z 5 etiud. Po każdej teatralnej etiudzie odbędzie się wspólny taniec.
Dodatkowa atrakcja w trakcie balu to możliwość zwiedzania obiektu z wnętrza zabytkowego samochodu. W szybie będą też warsztaty. Chętni wykonają balowe ozdoby takie jak maski, kotyliony oraz barbórkowe górnicze czapki lub biżuterię  i gadżety z węgla: wisiorki, naszyjniki, kolczyki, bransoletki czy breloczki i zakładki do książki. Dwukrotnie publiczność posłucha też koncertów w wykonaniu zespołu Tomasz Mucha Trio. Muzycy zagrają o godz. 16.30 i 17.30. Wstęp jest wolny. Początek imprezy o godz. 12.00. Więcej TUTAJ.

Muzeum Śląskie

Bal industrialny w Muzeum Śląskim można będzie zacząć od pamiątkowej fotografii. Przed obiektywem zabytkowego sprzętu chętni będą pozowali tak, żeby zdjęcia wyglądały jak z innej epoki. To w budynku łaźni głównej. Natomiast na zewnątrz rodziny z dziećmi udadzą się na wycieczkę w przeszłość. Mali poznają, a duzi przypomną sobie podwórkowe zabawy sprzed lat.
Specjalnie na Industriadę przygotowano wyjątkowe zwiedzenie. Po terenie dawnej kopalni będą oprowadzali aktorzy, którzy wcielą się w postacie dawnych właścicieli i pracowników kopalni Ferdinand. Oprowadzania o 12.30 i 17.30.
Muzykę balową, głównie dziewiętnastowieczne walce i polki, przypomni koncert w wykonaniu orkiestry kameralnej złożonej z muzyków NOSPR. Będzie  to okazja do posłuchania popularnych melodii z epoki, w tym do dziś przebojowych utworów rodziny Straussów.
Muzycznie będzie też podczas wielkiego finału industriady. Multimedialne widowisko na parkingu w strefie kultury będzie opowieścią o misji, w której Indunauci uruchomią maszynerię wieży wyciągowej szybu Warszawa II na terenie Muzeum Śląskiego. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Początek imprezy o godz. 11.00, a koncert finałowy o 21.30. Więcej TUTAJ.

Giszowiec

Kto przyjedzie na Giszowiec, ten będzie mógł na przykład nauczyć się tańczyć. W giszowieckim parku odbędą się warsztaty tańca. Uczestnicy nauczą się m.in. walca angielskiego, walca wiedeńskiego i foxtrota. Po tańcu inicjatywę przejmą aktorzy i animatorzy, którzy odprowadzą gości po całej industriadowej przestrzeni.  Przygotowania do wieczornego balu będzie można zacząć dość wcześnie. Od godz. 18.00 do dyspozycji będą metaliczne drobinki, brokatowe tatuaże czy farby fluorescencyjne. Za ich pomocą chętni zrobią się na bóstwo zanim zajdzie słońce i rozpoczną się wieczorne atrakcje. Jedną z nich będzie industrialna dobranocka dla najmłodszych. Dzieci spotkają się ze znanymi kompozytorami i poznają instrumenty, które grały podczas bali organizowanych przez Georga von Giesche i jego małżonkę. Na pożegnanie ze świętem zabytków techniki w niebo zostaną wypuszczone świetlne karbidki. Wstęp jest wolny. Więcej TUTAJ.

Nikiszowiec

Nikisz zawsze przyciąga największe zainteresowanie w trakcie imprez i nie inaczej będzie prawdopodobnie tym razem. Zaplanowano dużo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Jednym i drugim może spodobać się teatr cieni. W trakcie warsztatów każdy będzie mógł zrobić kukiełki, występujące w teatrzyku cieni. Wykorzystane zostaną przedmioty, które straciły już swoją świetność. Wieczorem mali widzowie zobaczą zresztą kukiełki w akcji. Za ich pomocą artyści pokażą dawne Katowice i opowiedzą historię „O tym, jak Francek z Podlesia górnikiem na Nikiszu został”.
Zwiedzanie z elementami fabularyzowanymi odbędzie się na jednym z placów Nikiszowca. To tam zachował się oryginalny hak do oprawiania świni podczas świniobicia. W przeszłości była to jedna z najważniejszych okazji do wspólnego świętowania. Będzie można posłuchać o historii tego miejsca, świniobicia i związanego z nim świętowania.
W dawnym atelier fotograficznym Krzysztofa Niesporka odbędzie się wystawa zdjęć. Będą to fotografie wykonane przez mieszkańców w trakcie szczególnych okazji. Zabawa uchwycona zarówno przez profesjonalnych fotografów, jak i amatorów.
Po południu, o dwóch porach (15.30-16.30, 18.30-19.30), odbędzie się plenerowy spektakl na jednym z placów. Będzie to autorskie dzieło, nawiązujące do widowiska pt. „Wesele Na Górnym Śląsku” wg Stanisława Ligonia. Aktorzy Teatry Gry i Ludzie pokażą interaktywne muzyczno-teatralne przedstawienie tradycyjnego śląskiego wesela z jego charakterystycznymi elementami takimi jak oczepiny, wizyta u fotografa, przyjęcie itd.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Początek o godz. 12.00. Więcej TUTAJ.

Walcownia Cynku

O klimat balu zakładowego w Walcowni zadba Orkiestra Reprezentacyjna Gminy Miasteczko Śląskie, która wcieli się w Zespół Reprezentacyjny Związku Zawodowego Hutników. Zagrają muzykę przy jakiej bawiono się podczas bali zakładowych. Wyświetlone na telebimie słowa piosenek, będą zachęcać odwiedzających, aby wspólnie zaśpiewać czy też zatańczyć. Dokładnie tak, jak odbywało się to podczas prawdziwych bali zakładowych. Orkiestry będzie można posłuchać w godzinach 11.00-15.00.
O pracy w hutnika opowiedzą z ekranu nestorzy hutnictwa. Na przygotowanych wcześniej nagraniach będą mówili również o tym, w jaki sposób przygotowywano się do bali zakładowych oraz jak one wyglądały.
W epoce PRL-u, wbrew pozorom, ludzie również starali się podążać za trendami mody. W trakcie Industriady odbędzie się pokaz, podczas którego kobiety i mężczyźni, ubrani w typowe dla lat 60. i 70. stroje pokażą, co wtedy się nosiło. Zaprezentowane zostaną też robotnicze stroje hutników.
Poza tym w święto zabytków techniki nie może zabraknąć maszyn. Goście Walcowni przez chwilę będą mieli okazję zobaczyć w akcji „Gryfną Frelkę”, czyli zabytkową walcarkę wykańczającą z 1904 roku. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny. Więcej TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*