Reklama

Dbają o ciepło w naszych domach

Nad tym, żeby było ciepło w naszych domach, czuwa wielu ludzi. Odbierają telefony i obserwują monitory systemu sterowania, a gdy dojdzie do awarii, wysyłają ekipy Pogotowia Ciepłowniczego. Tak działa sekcja, która mieści się w budynku w Katowicach – Koszutce.

W pomieszczeniu Dyspozytorni Sekcji Ruchu Sieciowego na ekranach dokładnie widać  sieć ciepłowniczą należącą do TAURON Ciepło. Kolorowe nitki przebiegają od Czeladzi po Tychy przez wszystkie południowe dzielnice Katowic oraz od Lipin w Świętochłowicach po Dąbrowę Górniczą. Pracownicy Sekcji Ruchu Sieciowego mogą nawet sprawdzić, ile stopni ma woda zasilająca kaloryfery u odbiorcy. W Dyspozytorni Sekcji pracują non stop co najmniej dwie osoby, które mają stały kontakt ze „źródłami”, czyli elektrociepłowniami i ciepłowniami oraz z odbiorcami ciepła, a także dwie lub trzy brygady serwisowe Pogotowia Ciepłowniczego. Pracownicy pogotowia reagują na wszystkie, nawet najbardziej błahe zgłoszenia. Muszą działać szybko, bo zdarzają się również poważne usterki, np. gdy instalacja jest nieszczelna i może dojść do zalania budynku. Do zlokalizowania miejsc, w których występują awarie, służą specjalistyczne wozy pomiarowe. Ich obsługą zajmują się pracownicy z długoletnim doświadczeniem, wyposażeni w wysokiej klasy sprzęt geofoniczny i termowizyjny. Dopiero po zlokalizowaniu usterki, w przypadku ciepłociągów biegnących pod ziemią, można zacząć wykopy. Schemat działania jest prosty. Zaczyna się od miejsc, w których jest najwięcej odbiorców. Często awarie udaje się usunąć jeszcze zanim odbiorcy odczują skutki braku ciepła. Wszystko po to, żeby ciepło płynęło do mieszkań nieprzerwanie, a mieszkańcom aglomeracji było po prostu ciepło. W spółce przez cały rok dba o to ponad 350 osób.

 

Z każdym kolejnym rokiem, sieć obsługiwana przez TAURON się powiększa, bo do ciepła sieciowego podłączane są kolejne budynki. Głównym powodem jest oczywiście wygoda. Nie trzeba samemu palić w piecu ani serwisować urządzeń. Wystarczy odkręcić pokrętło w kaloryferze. Równie istotny powód to walka ze smogiem. Każdy wielorodzinny budynek podłączony do sieci ciepłowniczej to mniej indywidualnych pieców i kominów, co oznacza zmniejszenie emisji trujących związków do atmosfery.

TAURON Ciepło ogłosił niedawno konkurs pod nazwą #OpowiedzCiepło o sąsiedzie. Każdy ma zapewne w bloku lub kamienicy sąsiada, którego wyjątkowo lubi, ceni i szanuje. Warto go przedstawić i powiedzieć co dobrego zrobił lub po prostu podziękować sąsiadowi za to, że zawsze służy pomocą! Można to zrobić w formie zdjęcia, filmu albo wiersza – forma jest dowolna. Konkurs trwa do 31.10.2018 r. szczegółowe informacje oraz regulamin zamieszczone są na stronie internetowej TAURON Ciepło.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć TUTAJ.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*