Reklama

Budynek Muzeum Historii Katowic do przebudowy

Szymon Kosek
Szykują się duże zmiany w Muzeum Historii Katowic. Dyrekcja chce budowy wejścia od strony południowej i windy wewnątrz budynku przy Szafranka 9. Radni pytają czy muzeum nie lepiej byłoby przenieść na al. Korfantego – w miejsce dawnej siedziby Muzeum Śląskiego.

Muzeum ocenia, że prace mogą kosztować do 5 mln euro. Dzięki remontowi, budynek ma być bezpieczniejszy i lepiej dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. – Chodnik przy dotychczasowym wejściu jest bardzo wąski. Jak przychodzi klasa dzieci, to całe przejście jest zatarasowane, a zaparkowane obok samochody mają powyginane lusterka. Poza tym nie ma tam możliwości, by podjechać samochodem z osobą niepełnosprawną. Nie mówiąc o tym, że w środku takie osoby muszą być wszędzie wnoszone, bo nie mamy windy – uzasadnia Jacek Siebel, dyrektor Muzeum Historii Katowic.

Nowe wejście do Muzeum Historii Katowic miałoby być zbudowane od strony południowej.

Temat rewitalizacji siedziby muzeum został poruszony podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji kultury, promocji i sportu. O możliwość przeniesienia siedziby Muzeum Historii Katowic na al. Korfantego 3 zapytał radny Andrzej Zydorowicz. –Budynek ten wciąż jest zasiedlony przez Muzeum Śląskie, którego właścicielem jest marszałek województwa Śląskiego. To od niego zależy, co dalej będzie z tamtym obiektem. Jeżeli zostanie wystawiony na sprzedaż, to będzie to zapewne koszt co najmniej 10 mln złotych. Wątpię, żeby miasto było na to stać – odpowiadał Siebel. Dodatkowo samo przeniesienie zbiorów w nowe miejsce może kosztować ok. 2 mln złotych. Ale za pozostaniem w starej siedzibie przemawiają nie tylko względy finansowe. – Na Szafranka 9 pokazujemy, jak wyglądały w Katowicach domy mieszczan. Jest to naturalne miejsce na taką wystawę, bo mieszczanie rzeczywiście w tej kamienicy mieszkali. Przy al. Korfantego był hotel, więc tam nie byłoby to już tak autentyczne – tłumaczył dyrektor muzeum. Dyskusję zakończył deklaracją, że będzie się starał o remont muzeum nawet, jeżeli w przyszłości budynek Muzeum Śląskiego miałby być dostępny.

Opracowany został już program funkcjonalno-użytkowy nowego kształtu budynku. Następnym krokiem będzie złożenie wniosku o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Dalsze posunięcia będą zależeć od decyzji o przyznaniu pieniędzy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*