Reklama

Będą duże zmiany w programie Mieszkanie za remont

Grzegorz Żądło
Miasto szykuje duże zmiany w programie Mieszkanie za remont, w którym można wynająć od gminy mieszkanie na preferencyjnych warunkach, ale trzeba je na własny koszt wyremontować. Zmienią się kryteria punktowe, a większe szanse na lokal będą miały osoby samotne. Poza tym do programu trafią nie tylko te mieszkania, których nikt wcześniej nie chciał.

Urząd Miasta Katowice przeprowadził już kilka edycji programu Mieszkanie za remont. Za każdym razem zainteresowanie było ogromne. Urzędnicy musieli rozpatrywać od 400 do 600 wniosków. Wprawdzie ludzie narzekali, że mieszkania znajdują się często w fatalnym stanie, ale mimo to aplikowali. Wygląda na to, że już niedługo program może przyciągnąć jeszcze więcej chętnych. Wszystko dlatego, że zmienią się kryteria naboru.

Po pierwsze, do tej pory przeznaczony do remontu na rzecz przyszłego najemcy mógł zostać tylko lokal, który wcześniej nie został wynajęty przez osoby, które są uprawnione do otrzymania mieszkania (czyli nie został rozdysponowany z tzw. listy). Teraz wśród mieszkań do remontu będą mogły się znaleźć również inne lokale, jeśli w danym momencie miasto będzie dysponowało „nadwyżką” pustostanów.

Po drugie, listy wolnych lokali przeznaczonych do remontu mają być ogłaszane co najmniej raz na pół roku i ma ich być więcej.

Po trzecie, podwyższony zostanie minimalny dochód, który trzeba osiągać, żeby starać się o mieszkanie do remontu. Obecnie, w przypadku gospodarstw jednoosobowych, to 100% najniższej emerytury (od 1 mara 2019 to 1100 zł), a będzie 150% (1650 zł). W przypadku gospodarstw wieloosobowych minimalny próg wzrośnie z 60% najniższej emerytury na osobę do 100%.

Po czwarte, zmieni się punktacja za powierzchnię mieszkalną w dotychczas zajmowanym lokalu oraz pojawi się odrębna punktacja dla osób zamieszkujących samotnie. Po zmianach, w gospodarstwie wieloosobowym punktacja będzie wyglądać następująco:

– poniżej 8 m kw. 8 pkt
– od 8 m2 do 9,99 m kw. 6 pkt
– od 10 m2 do 12 m kw. 4 pkt
– powyżej 12 m kw. 2 pkt

Z kolei dla osób mieszkających samotnie wygląda to tak:

– poniżej 16 m kw. 8 pkt
– od 16 m kw. do 19,99 m kw. 6 pkt
– od 20 m2 do 24 m kw. 4 pkt
– powyżej 24 m kw. 2 pkt

Po piąte, zwiększy się liczba puntów przyznawanych wnioskodawcom niepełnosprawnym lub niepełnosprawnym członkom ich rodzin (z 2 do 4 pkt.)

Po szóste, wprowadzone zostanie nowe kryterium punktowe, które ma premiować osoby mieszkające już w Katowicach. Jeśli czas zamieszkiwania na terenie miasta nie przekracza roku, wówczas wnioskodawca dostanie 2 pkt. Jeśli mieszka w Katowicach dłużej – 5 pkt. Czas zamieszkiwania będzie można udokumentować albo meldunkiem, albo umową najmu.

Po siódme, doprecyzowany został zapis dotyczący możliwości wykupu wyremontowanego mieszkania, jeśli to znajduje się w budynku wspólnoty mieszkaniowej. Najemca będzie mógł się starać o wykup po upływie pięciu lat od podpisania umowy najmu.

Po ósme, wnioskodawcy nie będą już składać zaświadczeń o swoich dochodach pochodzących od pracodawców. Zastąpią je oświadczenia. Dodatkowo trzeba będzie ujawnić stan majątku swój i członków rodziny.

Pozostałe najważniejsze warunki i kryteria przyznawania mieszkań do remontu pozostaną bez zmian. W jednej edycji będzie można wnioskować o najem maksymalnie dwóch lokali (oczywiście ostatecznie będzie można dostać tylko jeden). Wnioskodawca nie może być właścicielem innego mieszkania i nie może mieć zaległości finansowych w stosunku do miasta (np. z tytułu czynszu). Umowa najmu będzie, jak dotychczas, zawierana na czas nieoznaczony, chyba że lokator zażąda krótszego okresu.

Jak mówi Roman Buła, naczelnik wydziału budynków i dróg UM Katowice, zmiany w zasadach wynajmu mieszkań komunalnych do remontu wynikają zarówno z nowych uwarunkowań prawnych, jak i obserwacji dotychczasowych edycji. Stąd m.in. dodatkowe kryteria dla singli. – Do tej pory często było tak, że osoby samotne „przegrywały” punktami z rodzinami, które też chciały mieć mniejsze lokale. W związku z tym, że mamy trochę wolnych kawalerek, chcemy młodym ludziom osiągającym już przyzwoite dochody umożliwić skorzystanie z naszego programu.

Z kolei zapis mówiący o tym, że do remontu przez przyszłych najemców mogą trafiać nie tylko lokale, których wcześniej nikt nie chciał, wynika z dużej liczby wolnych mieszkań. – Nie ma sensu, żeby mieszkania stały puste, skoro są chętni, którzy mogą je wyremontować. Chcemy ogłaszać listy lokali 3,4 razy do roku – informuje Buła.

Najbliższa edycja programu Mieszkanie za remont zostanie ogłoszona prawdopodobnie pod koniec czerwca.

Podziel się informacją:


Tagi:

Komentarze

 1. Wiola Lipiec 11, 2019 at 10:37 pm - Reply

  Czy lista tych mieszkań jest gdzieś dostępna na stronie ?

  • Grzegorz Żądło Lipiec 11, 2019 at 10:40 pm Reply

   Jak akurat trwa edycja programu to tak, na stronie urzędu miasta. Teraz nie ma jeszcze listy, więc nie ma.

 2. Anna Lipiec 2, 2019 at 2:50 pm - Reply

  Co za bzdury! Mieszkania, które nie zostały wynajęte przez osoby uprawnione do otrzymania mieszkania?! Bardzo ciekawe, bo my z mężem i dziećmi nadal czekamy na lokal, pomimo tego, że na listach do remontu często pojawiały się lokale o odpowiedniej powierzchni. Co więcej, w urzędzie usłyszeliśmy, że lokale do remontu stanowią oddzielną listę i nie możemy nic stamtąd dostać, musimy brać udział w konkursie. W konkursie, który najczęściej jest ustawiony, a najlepsze mieszkania rozchodzą się za pieniądze.
  Interesujące, że mówi się o dużej liczbie wolnych mieszkań. Zapomniano tylko dodać, że są to mieszkania głównie dla singli lub par/samotnych rodziców, bo na pewno nie dla większych rodzin! Tak wygląda polityka prorodzinna Katowic.

  • Grzegorz Żądło Lipiec 2, 2019 at 3:19 pm Reply

   Proszę napisać kto, ile i za co konkretnie wziął pieniądze. Jednocześnie proszę powiadomić o wszystkim policję i prokuraturę. Jeśli jednak nie ma pani żadnych dowodów, to za takie pomówienia grozi odpowiedzialność karna.

   • Anna Lipiec 2, 2019 at 3:29 pm Reply

    Konsultowałam tą sprawę już z prawnikiem. Dziękuję za dobre rady.

Dodaj komentarz

*
*