Reklama

Barbórka w Murckach: tradycyjny przemarsz tym razem bez orkiestry

G. Ż.
Po raz pierwszy od dziesięciu lat podczas uroczystości barbórkowych w Murckach zabrakło orkiestry górniczej. Górnicy i mieszkańcy dzielnicy w ciszy przeszli sprzed figury św. Barbary do kościoła parafialnego.

Barbórka w Murckach od lat wygląda podobnie. Najpierw ksiądz odmawia modlitwę przy figurze św. Barbary na murckowskim rynku (plac Jana Kasprowicza). Potem wszyscy w procesji idą na mszę do kościoła. Tym razem marszu nie prowadziła orkiestra dęta. Jak mówi Jan Kostrzewa, emerytowany górnik KWK „Murcki”, od kilku lat Barbórki są coraz skromniejsze. – Kiedyś, jak na rynku w Murckach była Barbórka, to było głośno na całą dzielnicę. W procesji do kościoła szła masa ludzi, a dzisiaj garstka – mówi Kostrzewa.

Podczas mszy świętej w intencji górników, kościół parafialny był jednak pełen.

Podziel się informacją:


Dodaj komentarz

*
*

Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej informacji

Korzystanie z ciasteczek "cookies" jest ustawione na "zezwalaj". Używamy ich by pozwalać na jak najlepsze używanie tego serwisu www i dla dopasowywania reklam. Jeżeli będziesz kontynuował przeglądanie tej witryny bez zmieniania ustawień ciasteczek "cookies" w przeglądarce lub jeżeli klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że wyrażasz zgodę na ich używanie.

Zamknij