Reklama

Autocasco to nie OC, czyli na co zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie AC

O ile przy wyborze OC zwraca się uwagę wyłącznie na cenę, o tyle w przypadku autocasco sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wynika to z faktu, że w odróżnieniu od obowiązkowego OC warunki AC mogą być różne i zależą od oferty danego towarzystwa. Na co w takim razie zwracać uwagę, wybierając ubezpieczenie autocasco? Poznaj listę do odhaczenia.

Zakres ochrony

Zakres gwarantowanej ochrony to najważniejszy aspekt, na którym należy się skupić, poszukując autocasco. Polisa powinna być dopasowana do twoich indywidualnych potrzeb i wymagań, dlatego upewnij się, że obejmuje wszystkie ryzyka, na których ci zależy. Nie powinno być ich za mało, bo jeśli AC nie zawiera jakiejś prawdopodobnej w twoim przypadku sytuacji grożącej zniszczeniem lub utraceniem auta, po jej wystąpieniu nie otrzymasz odszkodowania. Z drugiej strony zbyt szeroki zakres ochrony, na którym ci nie zależy, niepotrzebnie podwyższa składkę. Nie przesadzaj więc ani w jedną, ani w drugą stronę.

Analizując zakres ochrony, rzuć okiem na wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczeniowej towarzystwa. Są to szkody, po których wystąpieniu firma ma prawo do odmówienia wypłaty odszkodowania. Zwróć zatem uwagę na to, czy wyłączenia nie obejmują sytuacji wysoce prawdopodobnych, które mogą ci się przydarzyć. Dobrze, gdy wyłączeń jest jak najmniej i są to sytuacje abstrakcyjne, jak np. wojna czy atak terrorystyczny. Przejdźmy zatem do kolejnych aspektów – czytaj dalej i sprawdź, jak wybrać dobre autocasco.

Suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia jest stała bądź malejąca oraz odnawialna lub nieodnawialna. Najkorzystniejszym, ale i najdroższym rozwiązaniem jest odnawialna i stała suma ubezpieczenia, dzięki czemu wysokość odszkodowania nie obniża się wraz ze spadkiem wartości auta w czasie (stałość sumy ubezpieczenia), a po każdym odszkodowaniu wraca ona do swojego początkowego stanu (odnawialność sumy ubezpieczenia).

Zakres terytorialny

To bardzo ważna zmienna z punktu widzenia osób, które podróżują autem zagranicę. One w szczególności powinny mieć pewność, że kupują AC obowiązujące nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Oczywiście taka polisa kosztuje nieco więcej niż wyłącznie krajowa, ale warto ponieść ten wydatek, żeby mieć zagwarantowaną ochronę, gdziekolwiek się jest.

Metoda rozliczenia szkody

Kierowca, który kupuje AC, może zdecydować, czy w razie wystąpienia szkody ma ona zostać naprawiona metodą gotówkową czy bezgotówkową. Wybierając metodę gotówkową, kierowca otrzymuje pieniądze na naprawdę do ręki i może z nimi zrobić, co zechce, podczas gdy wariant bezgotówkowy polega na oddaniu samochodu towarzystwu i odebraniu go po naprawie ze współpracującego z nim warsztatu. Ta druga metoda jest droższa, ale też wygodniejsza.

Wysokość wkładu własnego

Wiele firm wymaga od kierowcy określenia wkładu własnego, czyli kwoty, która zostanie odjęta od odszkodowania w razie jego wypłacenia. Przed skorzystaniem z wybranej oferty zorientuj się czy obejmuje ona wkład własny, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Pamiętaj, że wraz z jego wzrostem maleje składka i odwrotnie – im niższy wkład własny, tym droższe autocasco.

Cena

Jak wspomnieliśmy na wstępie, w przeciwieństwie do obowiązkowego OC, w przypadku AC cena nie odgrywa kluczowej roli. Kłamstwem byłoby jednak stwierdzenie, że nie jest ona istotna, bo jak najbardziej należy zwracać na nią uwagę, poszukując autocasco. Jeżeli bowiem na rynku jest dostępnych kilka polis, które spełniają twoje wymagania, oczywiście wybierzesz tę najtańszą, bo nie ma sensu przepłacać. W znalezieniu najkorzystniejszego cenowo ubezpieczenia pomoże Ci kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Artykuł sponsorowany

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Tagi:

Dodaj komentarz

*
*